info@mekan.com

Dünyada Mantı Çeşitleri

8 Eylül 2016
Dünyada Mantı Çeşitleri
Türk Mutfağı’nın göz bebeği nedir diye sorsak kuşkusuz büyük bir çoğunluk mantı diyecektir. Fakat mantı yalnızca Türk Mutfağı’na özgü bir yemek değil. Uzak Doğu’dan Avrupa’ya, Orta Asya’dan Amerika’ya kadar her milletin ve her kültürün kendine özgü mantı tarifleri var. Biz de bunlardan birkaç örneği sizlerle paylaşmak istedik. Bakalım diğer kültürlerde mantı nasıl yapılıyor ve nasıl yeniyor?


Ravioli / İtalya


Ravioli

Türkiye’de en çok karşılaştığımız mantı türü muhtemelen Ravioli. Hamur işlerinde oldukça başarılı olan İtalyan Mutfağı’nın dünya çapında sevilen lezzeti pek çok çeşit olarak yapılabiliyor. Genellikle içine peynir konularak yapılan ravioli, sade tüketildiği gibi, kremalı ve baharatlı soslarla servis ediliyor.


Momo / Nepal


Momo-Mantı

Kuzu, keçi, domuz ya da yak gibi etlerin, soğan, sarımsak, kişniş ve baharatlarla karıştırılarak hamurun içerisinde kendine yer bulduğu Momo, zaman zaman içsiz olarak da pişiriliyor. Haşlama ya da kızartma olarak tüketilen bu mantı, bölge mutfağının bir özelliği olarak hazırlanan farklı soslarla sunuluyor.


Pelmeni / Rusya


Pelmeni-Mantı

Rusların lezzetli et yemeklerini bile gölgede bırakacak olan Pelmeni, bölgede sour cream diye adlandırılan bir nevi kıvam verilmiş süzme yoğurt ile yeniyor.


Ba-Wan / Tayvan


Ba-Wan-Mantı

Tayvan’ın bölgeye özgü yemeği olan Ba-Wan’ın içine her şey girebiliyor. Şefin yaratıcılığına kalmış olan bu mantı, genellikle suyuyla birlikte servis ediliyor. 


Baozi / Çin


Baozi-Mantı

Yaklaşık 15 çeşidi yapılan Baozi, et veya kıyma ile hazırlanabiliyor. Haşlamaktan çok buharda pişiriliyor. Alışık olduğumuz mantılardan da epey bir büyük.


Noqui / İspanya


​Noqui-Mantı

Et ya da sebze ile doldurulup, üzerine çizgi çizgi desen verilen Noquiler, İspanyol Mutfağı’nın önemli ara sıcaklarından.


Dumpling / Amerika


Dumpling-Mantı

Pek çok kökeni ve kültürü bir arada barındıran Amerika’da mantı haşlama ya da kızartma olarak iki şekilde pişiriliyor. Genellikle de et ve sebze yemeklerinin yanında yeniyor.


Kreplach /İsrail


Kreplach-Mantı

İnce açılan hamurun içine et, patates ya da sebze konularak kapatılan mantılar İsrail’de tavuk suyunda pişiriliyor. Çorba gibi olan bu yemek mantıya farklı bir bakış açısı getirmiş.


Mandu / Kore


Mandu-Mantı

İsrailliler gibi mantıyı çorba formatında seven bir diğer millet de Koreliler. Buharda pişirmenin sağlıklı oluşunu çok çok önceden keşfetmiş olan Uzak Doğulular, Mandu’yu da genellikle buharda pişiriyorlar. 


Nikuman / Japonya


Nikuman-Mantı

Çoğunlukla domuz etiyle doldurulan Nikuman, Japonya’nın en önemli sokak lezzetlerinden de biri. 


Vareniki / Ukrayna


Vareniki-Mantı

Diğer tüm mantılardan farklı olarak Vareniki'ye et, mantar, sebze ve patates dışında vişne de konulabiliyor. Rusya’daki gibi kıvamlı bir nevi süzme yoğurt olan sour cream ile servis ediliyor.


Buuz / Moğolistan


Buuz-Mantı

Soğan ve sarımsak tadının ağır bastığı bu mantı bölgede yetişen kök bitkilerle tüketiliyor. İç malzemesi olarak Türk mantısına benzerliğiyle de dikkat çekiyor.


Pierogi / Polonya


Pierogi-Mantı

Diğer mantılara göre farklı bir pişirme tekniği olan Pierogi, önce suda haşlanıyor daha sonra da kızartılıyor. Bu şekilde mantıdan daha çok pişiyi andırıyor.


Khinkali / Gürcistan


Khinkali-Mantı

Moğollar’ın Buuz’una tıpatıp benzeyen Khinkali, mantar, patates ya da et ile doldurularak haşlanıyor. 


BONUS: Türk Mantısı


Türk-Mantısı-Mantı

Türkiye'de mantı diyince kaşığa kırk tane sığması makbuldür. Tabi bu işin mübalağası. Olabildiğince küçük olan mantıların hamuru ince ve içindeki kıyma bol konularak suda haşlanan mantı, sarımsaklı yoğurt ve üzerine tereyağında ısıtılmış biber dökülerek servis edilir. 

İstanbul'un En İyi Mantıcıları ►
Yorum Yap

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Geçtiğimiz aylarda, ilk defa sokak lezzetleri Michelin yıldızına layık görüldü! Michelin yıldızı, bir şefin alabileceği en büyük ayrıcalıklardan biridir. Öyle ki bu yıldız uğruna kendini paralayanlar, takıntı haline getirenler ve hatta alamadığında intihar ede…
Soğuk havalar, yağmur, kar derken sokak hayvanlarına karşı olan sorumluluğumuz daha da önemli hale geliyor. Çünkü kediler 6, köpekler ise 17 saat aç kalırlarsa donarak ölüyorlar. Yani vücutları yemek yerse ısı salgılayabiliyor. Bu yüzden bu dondu…
Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki 500 yıllık egemenliğinin ardından ters göç ile birlikte Anadolu topraklarına geçilince, Balkanlar’ın mutfağından doğan lezzetler Anadolu’muza da girmiş oldu. Özellikle Balkan Mutfağı'nın önemli isimlerinden B…
Diyet ve spor yapanların ya da genel olarak sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin dışarıda istedikleri gibi, düşük kalorili yemekler bulmaları oldukça zor. Neyse ki konuya duyarlı kişiler, mevsiminde sebzelerle sağlıklı yemekler pişirilen mekanlar açmaya başladılar…
Artık aileler, kız ya da erkek farketmeden çocukların küçük yaşlarda sorumluluk alması ve ileriye yönelik beceriler kazanması gerektiğinin bilincine vardırlar. Özellikle mutfakta zaman geçiren çocukların, çok yönlü becerilerinin gelişt…
Antika eşya tutkunlarının vazgeçilmez adresi Çukurcuma’da 3 yıl önce açılan ve hem yerli hem de yabancı turistlerin övgüyle ziyaret ettikleri Cuma’yı hala keşfetmediyseniz bu yazı tam size göre.  Çukurcuma Caddesi üzerinde,…
Dansı, sanatı, açık hava müzesi niteliğindeki şehirleri ve tabi ki Gaudi’nin efsane eserleriyle sık sık andığımız İspanya, son dönemlerde mutfağıyla da kendini göstermeye başladı. Aslında köklü bir mutfak kültürü olan İspanyolların yemekleri dendi…
Havaların iyice soğumasıyla çevremizdeki hasta insan sayısı her geçen gün artıyor. Buna şehir havasının kirliliğini de eklersek, mikroplardan kaçınmamız oldukça zor. Böyle dönemlerde beslenmemize ekstra dikkat etmeli ve vücut direncini yüksek tuta…
Sektördeki 6 yıllık tecrübesiyle, yepyeni mekanında A Plus bir hizmet sunmaya başlayan Aida PT Studio, kişiye özel programları, formunuzu korumanız için sunduğu alternatifler ve bir club olma yolundaki kaliteli çizgisiyle İstanbul’un nadide mekanı olmaya geliyor! …
Kanyon AVM'de Nisan ayında açılan ve sinemanın üst katında bulunan Suvla, uzun zamandır adını sık sık duyduğum ve görüp yemeklerini denemek için fırsat aradığım bir mekandı. ''Şefler Ve İmza Yemekleri'' bölümümüzde, bu yıl bitmeden…
#
Mobil ile Her Yer Elinin Altında!
Yoldayken acıktığında ya da yeni mekanlar görmek istediğinde mekan.com uygulamasını kullanarak sana en yakın mekanları keşfet!
#
Restoran Paneli İşletmenizi internete taşıyın,
milyonlarca kişiye ulaşın!
HEMEN KAYIT OLUN