info@mekan.com

İstanbul Baklava Mekanları

MEKAN ARA
MENÜDE ARA
ŞEHİR
İLÇE
YAKINLIK
ŞU AN AÇIK
Sıralama:
Historical Kumkapı Restaurant
Fatih › Şehsuvar Bey Mah › Büyük Kömürcü Sok. No:25
Restoran . Deniz Mahsulü . Balık . Fasıl . Meyhane
Arsin Profesyonel Temizlik Malzemeleri Kurumsal Tedarik Hizmetleri
Ümraniye › Altınşehir Mah › Doğanevler Cad. Ceylan Sok. No: 19
Restoran . Temizlik . Temizlik ve Hizmet Şirketi . Gıda
Baklava Türklerin orijinal tatlılarından birisidir ve her zaman bayramlarda, kandillerde veya diğer önemli günlerde açılarak, her Türk hanımı tarafından leziz bir şekilde yapılır. Her ne kadar bazı uluslar tarafından baklavanın kendilerine ait olduğunu iddia edilse de, AB tarafından baklavanın bir Türk tatlısı olduğu tescil edilmiştir.

Geleneksel tatlımız olan baklavanın tarihi, Orta Asya’ya kadar dayanmaktadır. Bu da baklavanın bir Türk tatlısı olduğunun en büyük delillerinden biri olmaktadır.
 
Türk misafir geleneğinde ikram edilen tatlı denildiğinde akla ilk baklava gelmektedir. Özellikle ramazan ve kurban bayramlarında evlerin birincil ikramlarından birisi baklavadır. Baklava ve ayran ikilisi, her misafire sunulabilecek geleneksel ikramların başında gelmektedir. Bundan kimsenin de memnun kalmadığını söylemek zordur. 

Baklava hamurun çok ince açılması ve içerisine bol miktarda fındık, Antep fıstığı, badem veya ceviz konulmasıyla mükemmel bir lezzete kavuşur. Yerine göre baş şerbeti veya şeker şerbeti yapılarak tatlandırılır. 

Türklerin hayatında birçok tatlı vardır ancak, baklavanın yeri ayrıdır. Yazın başka, kışın başka bir anlamı olan tatlı, yazın dondurma şeklinde tüketilir. Kışın ise ayranla beraber mideye yolculuk eder. Hamur işi olduğundan ve şeker miktarı çok fazla olduğundan dolayı, şeker hastalığı olanlar ve kilo problemi yaşayanlar tarafından tüketilmesi önerilmez. Ancak geleneksel bir tatlı olduğundan dolayı genelde bu ikazı kimse dikkate almaz. 

Baklava Siparişi Verin

Ülkemizde baklava dendiği zaman akla ilk olarak Antep mutfağı gelir. Hamurun açılışından, Antep cevizinin yedirilmesine kadar müthiş bir özenle yapılan baklavalar, pek çok milletin de damağında iz bırakmıştır. Baklavanın hasına ulaşmak içi yapmanız gereken şey, mekan.com sitesinde Antep baklavası yapan pastanelerden sipariş vermektir. Özel günlerinizde ihtiyacınız olan baklavanın en iyi nereden sipariş edileceğini merak ediyorsanız, mekan.com sitesinde yapacağınız ufak bir araştırma ile sorunuzun cevabını alabilirsiniz.