info@mekan.com

İstanbul'un Tarih Kokan Mekanları

Varlığını geçmişten günümüze taşımış, kendi çizgisinde pek çok nesli ve özel isimleri ağırlamış; dekorasyonuyla buram buram tarih kokan İstanbul’un en eski mekanları.

8 Temmuz 2018

İstanbul'un Tarih Kokan Mekanları
 
1893 yılından bu yana aynı mekanda aynı menüyle ve tarifle hizmet veren Meşhur Filibe Köftecisi, köfte ve piyazın en uyumlu ve leziz olduğu mekanların başını çekiyor.
Fatihİstanbul
 
Kuruluşunun 1920’lere dayandığı mekan Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi’nin müdavimleri arasında Atatürk, Melih Cevdet Anday ve Lefter bulunuyor. Beyoğlu’nun mezeleri en leziz meyhanelerinden de biridir.
Beyoğluİstanbul
 
Bir köşede Atatürk’ün yemek yediği masayı hala saygıyla rezerve tutan mekan 1924 Rejans, büyülü atmosferi ve Rus Mutfağı’ndan seçkin lezzetlerle konuklarını tarhi bir yolculuğa çıkarıyor.
Beyoğluİstanbul
 
100 yılı aşkın bir zamandır hizmet veren Safa Meyhanesi, birkaç yıl önce Yavuz Turgul’un ‘’Av Mevsimi’’ filminin bazı sahnelerin orada çekilmesiyle ününe ün kattı. Balıkların ve mezelerin lezzeti de tartışılmaz.
Fatihİstanbul
 
Tarihi 1870’lere dayanan ve buram buram tarih kokan Tarihi Vefa Bozacısı, kış geleneklerimizden olan bozanın İstanbul’daki mabedi. Büyük bardaklarda boza, tarçın ve leblebi Vefa’ya yolumuzun düşmesine sebep.
Fatihİstanbul
 
İstanbul’un pek çok semtinde şubesi bulunan Cemilzade’de yalnızca lokum yok elbette. Ezmeler, şekerlemeler ve çikolatalar kendine has lezzette.
Beşiktaşİstanbul
 
1901 yılından bu yana yeme içme dünyasında adından çokça söz ettiren Pandeli, New York Times dahil pek çok yerli ve yabancı gazetelere konu olmuştur. Çinilerle süslü mekan adeta bir zaman makinesi.
Fatihİstanbul
 
1946’dan günümüze kadar kapılarını açık tutmayı başarmış Madam Despina’nın girişinde Despina Hanım’ın kocaman resmi konukları karşılıyor. Tarihi meyhaneler arasında en iyilerden olan mekanın mezeleri oldukça başarılı.
Şişliİstanbul
 
1923’ten beri Grifin Han’ın girişinde hizmet veren, İstanbul'un en eski balık lokantalarından Tarihi Karaköy Balıkçısı, son yıllarda 100 yıllık Grifin Han’ın en üst katında Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin olarak akşamları da hizmet vermeye başladı.
Beyoğluİstanbul
 
1777’den bu yana hizmet veren ve 2 asrı çoktan devirmiş ola Ali Muhiddin Hacı Bekir, yabancı turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettikleri mekanlardan da biri. Tatlıların yanı sıra Demirhindi şerbeti de mutlaka denenmeli.
Beyoğluİstanbul
 
1904 yılında kurulmuş olan ve o zamandan günümüze özel günlerin, bayramların ve tatlı krizlerinin ilk adresi Meşhur Bebek Badem Ezmesi, bir asrı devirerek bu listedeki yerini hakediyor.
Beşiktaşİstanbul
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yorum Yap

LİSTEYE MEKAN EKLE

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER LİSTELER

Tümünü Gör
Karın gurultunuzu dindirebilmek için Ataköy Marina'da nerede yemek yenilmeli diyorsanız cevabınız listemizde.
Yaz aylarının en popüler etkinliklerinden biri de havuza gitmektir. Günün sıcağına öyle iyi bir serinlik oluyor ki; insanın evine dönesi gelmiyor. Biz de sizler için sorduk, soruşturduk; İstanbul'un en popüler havuzlarını listeledik.
Son zamanlarda epey popülerleşen tasarım pasta ve cupcake akımı almış başını gidiyor. Önceleri evlerde sipariş üzerine başlayan bu serüven, sonradan küçücük şirin mi şirin dükkanlara dönüşüyor. Fırınlarından ise hem göz zevkimize hem de damak tadımıza hitap eden rengarenk lezzetler çıkıyor bizlere de afiyetle yemek düşüyor. Tabii önce size en yakın dükkanı bulmanız gerekiyor, bunun için de en lezzetli cupcake & tasarım pastaları yiyebileceğiniz adresleri burada topladık.
Yemek kültürümüz kadar tatlı kültürümüzün de ne kadar geniş olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bu kez vazgeçemediğimiz tatlılardan baklavanın şehirdeki en lezzetli adreslerini bulup listelemek istedik.
İstanbul Prens Adaları'nın İstanbul'a en yakını olan Kınalıada'da denize girebileceğiniz plajlar.
Makinelerden çıkan seslerden sıkılanlar için, kulakların pasını silen türden müzikler yapan, en popüler mekanlar burada. Avrupa Yakası'nda canlı müzik dinlemeden önce bu listeye göz atmalısınız.
#
Mobil ile Her Yer Elinin Altında!
Yoldayken acıktığında ya da yeni mekanlar görmek istediğinde mekan.com uygulamasını kullanarak sana en yakın mekanları keşfet!
#
Restoran Paneli İşletmenizi internete taşıyın,
milyonlarca kişiye ulaşın!
HEMEN KAYIT OLUN