info@mekan.com

İstanbul'un Tarih Kokan Mekanları

Varlığını geçmişten günümüze taşımış, kendi çizgisinde pek çok nesli ve özel isimleri ağırlamış; dekorasyonuyla buram buram tarih kokan İstanbul’un en eski mekanları.

8 Temmuz 2018

İstanbul'un Tarih Kokan Mekanları
 
1893 yılından bu yana aynı mekanda aynı menüyle ve tarifle hizmet veren Meşhur Filibe Köftecisi, köfte ve piyazın en uyumlu ve leziz olduğu mekanların başını çekiyor.
Fatihİstanbul
 
Kuruluşunun 1920’lere dayandığı mekan Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi’nin müdavimleri arasında Atatürk, Melih Cevdet Anday ve Lefter bulunuyor. Beyoğlu’nun mezeleri en leziz meyhanelerinden de biridir.
Beyoğluİstanbul
 
Bir köşede Atatürk’ün yemek yediği masayı hala saygıyla rezerve tutan mekan 1924 Rejans, büyülü atmosferi ve Rus Mutfağı’ndan seçkin lezzetlerle konuklarını tarhi bir yolculuğa çıkarıyor.
Beyoğluİstanbul
 
100 yılı aşkın bir zamandır hizmet veren Safa Meyhanesi, birkaç yıl önce Yavuz Turgul’un ‘’Av Mevsimi’’ filminin bazı sahnelerin orada çekilmesiyle ününe ün kattı. Balıkların ve mezelerin lezzeti de tartışılmaz.
Fatihİstanbul
 
Tarihi 1870’lere dayanan ve buram buram tarih kokan Tarihi Vefa Bozacısı, kış geleneklerimizden olan bozanın İstanbul’daki mabedi. Büyük bardaklarda boza, tarçın ve leblebi Vefa’ya yolumuzun düşmesine sebep.
Fatihİstanbul
 
İstanbul’un pek çok semtinde şubesi bulunan Cemilzade’de yalnızca lokum yok elbette. Ezmeler, şekerlemeler ve çikolatalar kendine has lezzette.
Beşiktaşİstanbul
 
1901 yılından bu yana yeme içme dünyasında adından çokça söz ettiren Pandeli, New York Times dahil pek çok yerli ve yabancı gazetelere konu olmuştur. Çinilerle süslü mekan adeta bir zaman makinesi.
Fatihİstanbul
 
1946’dan günümüze kadar kapılarını açık tutmayı başarmış Madam Despina’nın girişinde Despina Hanım’ın kocaman resmi konukları karşılıyor. Tarihi meyhaneler arasında en iyilerden olan mekanın mezeleri oldukça başarılı.
Şişliİstanbul
 
1923’ten beri Grifin Han’ın girişinde hizmet veren, İstanbul'un en eski balık lokantalarından Tarihi Karaköy Balıkçısı, son yıllarda 100 yıllık Grifin Han’ın en üst katında Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin olarak akşamları da hizmet vermeye başladı.
Beyoğluİstanbul
 
1777’den bu yana hizmet veren ve 2 asrı çoktan devirmiş ola Ali Muhiddin Hacı Bekir, yabancı turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettikleri mekanlardan da biri. Tatlıların yanı sıra Demirhindi şerbeti de mutlaka denenmeli.
Beyoğluİstanbul
 
1904 yılında kurulmuş olan ve o zamandan günümüze özel günlerin, bayramların ve tatlı krizlerinin ilk adresi Meşhur Bebek Badem Ezmesi, bir asrı devirerek bu listedeki yerini hakediyor.
Beşiktaşİstanbul
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yorum Yap

LİSTEYE MEKAN EKLE

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER LİSTELER

Tümünü Gör
Kahvaltı günün ilk keyfidir. İstanbul'da bu keyfi layıkıyla yaşayacağınız, kendilerine özgü lezzetleri olan mekanları inceleyebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte; ister hafta sonu ister hafta içi, kahvaltı etmenin keyfini yaşayın.
Sağlığına ve formuna özen gösterenler, dışarıda yemek yerken diyet menüsü olan mekanları tercih ediyorlar.
İtalyan Mutfağı'nın en popüler lezzetlerinden pizza, hamurun üzerinde eriyen mozarella, nefis sos ve zevklere göre değişen farklı malzemeleriyle en sevilen yiyeceklerden bir tanesi. İstanbul'da İtalyan pizzasını layıkıyla yiyebileceğiniz en iyi mekanların sizler için derledik.
Bayramda baklava yemekten, çikolata hediye etmekten sıkılanlar için Şeker Bayramı'nda alınabilecek alternatif tatlıları listeledik. Bayramda da fark yaratmak istiyorsanız buraya!
Kahvaltılarımıza çeşitlilik getiren, tatlı anlayışımızı değiştiren pancake'leri fazlasıyla seviyoruz. Nefis malzemeleri, rengarenk şurupları... En iyi pancake'ler nerede yenir, öğrenmek isterseniz buraya!
Tatlı severlerin mutlaka her gün bir kere tatlı krizleri tutar fakat bu durumda bile en iyilerini isterler, aniden tatlı krizi tutanlar için gitmeleri gereken en tatlı mekanlar.
#
Mobil ile Her Yer Elinin Altında!
Yoldayken acıktığında ya da yeni mekanlar görmek istediğinde mekan.com uygulamasını kullanarak sana en yakın mekanları keşfet!
#
Restoran Paneli İşletmenizi internete taşıyın,
milyonlarca kişiye ulaşın!
HEMEN KAYIT OLUN