info@mekan.com
Ali T.

Ali T.

680
puan
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Pide Sun, Moda'ya yorum yaptı. 2 saat önce
"İşletme eskiden küçük ve tek dükkan üzerinden işleri yürütüyordu. Şimdi, yakınındaki ek dükkan ile kendi alternatifini oluşturdu. Yıllardır kavurmalı kaşarlı pidesini yerim. Yıllardır lezzet aynı. Biraz ağır bulmakla beraber, lezzeti beş yıldızlık. Kavurmalı kaşarlı pidelerini çok sevdiğim için başka çeşitlerini hiç denememiştim. Arkadaşımın söylediği pastırma kaşarlı pideyi deneme imkanı buldum. Fazla tuzlu, lezzeti üç yıldızlık. Lahmacun seçeneği de mevcut. Lahmacunlarını merak ediyorum ama kavurmalı kaşarlı pide varken lahmacunu denemem düşük ihtimal. Kavurmalı kaşarlı pide, 25,50 lira. Pastırma kaşarlı pide, 23,50 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Le Brique Cafe & Restaurant'a yorum yaptı. 5 gün önce
"Mekanın yüksek tavanlı olması ve ortadaki uzun masa, toplantı odası havası veriyor. Ama ferah bir mekan. Tüm masalar dolu olmasına rağmen, masaların iç içe geçmesi gibi bir his oluşmuyor. Çalan müzikler de güzel. Mantarlı tavuk söyledim, mantar soslu tavuk dürüm geldi. Hemen düzeltip, mantarlı tavuk getirdiler. Mantar ile sotelenip; krema, mantar sos ve Fransız mutfağının belkemiği olan dömi glas (Demi glace) sos ile servis edilen tavuğun lezzeti dört yıldızlık. Yanında gelen patates kızartması, vs. daha iyi servis edilebilir. Mantarlı tavuk, 20 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Barbaros Yoğurt ve Süt'a yorum yaptı. 1 hafta önce
"Ömrümde yediğim en iyi kazandibi. Lezzeti beş yıldızlık. Diğer ürünlerini ve yoğurdunu da çok merak ediyorum. Fiyat açısından da çok iyi, 7 lira. Fiyatlamada porsiyonun küçük olmasının da etkisi var. Fakat çoğu ürünü vasat olan, isim yapmış zincirleme işletmelerde aynı kazandibi ve aynı porsiyon boyutu olsa, fiyat 15 liradan aşağı olmazdı. İşletmenin tek kusuru, çalışanlar canlı değil. Arkadaşım çay istedi ama kazandibi getiren kişi, masaya bırakıp kaçtı resmen. Arkadaşım belki kısık sesle istemiş olabilir. Başka işletme olsa algıları daha açık bir çalışan, arkadaşım fısıldamış olsa bile "Bir şey mi istediniz" diye mutlaka sorardı. Çayın olup olmaması önemli değil, bu bıkkın işletme yönetme şekli ile bu lezzetin bozulmasından endişe ediyorum."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Kebap 27'a yorum yaptı. 2 hafta önce
"Irkçılık, insan öldürmekle eş değer rezilliktedir. 2015 yılının mayıs ayında bu işletmenin yapmış olduğu ırkçılığa şahit olduğum için 2015'ten beri buraya gitmiyorum. Gitmeyeceğim de. Irkçılık rezil olmasının haricinde, aptalcadır. Zira çoğu ırkçı insan gibi, daha konuştukları dili doğru düzgün kulllanamamalarına rağmen, kendilerinde ırkçılık yapma hakkını görebiliyorlar (Konuştukları dili düzgün kullanmaları da ırkçılık yapmalarını meşrulaştırmaz, ayrı konu). Irkçılık yaptıkları insan köy enstitüsü mezunu olup, 40 sene öğretmenlik yapıp insan yetiştirmiştir. Bu ırkçı işletme İstanbul'un göbeğinde Türk kültüründen bile bi haberken, ırkçılık yaptıkları insan Anadolu'nun ücra köylerinde tiyatronun "T"sini duymamış insanlara tiyatro yapıp onlara tiyatroyu sevdirmiştir. Fotoğraf, 2014'te bu işletmeyle ilgili yaptığım paylaşıma aittir."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Ali Muhiddin Hacı Bekir, Kadıköy'a yorum yaptı. 3 hafta önce
"Eski dükkana çok yakın olan yeni dükkanda profiteröl yedim. Lezzeti dört yıldızlık. Esas puanlamamı lokumlara göre yapıyorum. Çifte kavrulmuş lokum, hayatımda yediğim en güzel lokum. Çocukluğumdan beri de tadı aynı. Fiyatlar biraz pahalı. Eski dükkanın durumunu sordum. Çok kapsamlı bir tadilatın olduğunu, dolayısıyla tadilatın bir seneden fazla sürebileceğini söylediler. Profiteröl, 16,5 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Magic Akademi'ye yorum yaptı. 3 hafta önce
"Menüsü geniş fakat çoğu menüsü geniş olan işletme gibi, menüdeki ürünlerin büyük kısmının lezzeti üç yıldızlık. Porsiyonlar eskiye nazaran biraz küçüldü, bu durumda fiyat da gereksiz pahalı oluyor. Buraya gelen insanlar, lezzetten çok dekorasyon için burayı tercih ediyor. Ben ise waffle için tercih ediyorum. Kartal'da waffle yapan işletmeler oldukça sınırlı. Burası benim için, Kartal'da waffle yapan tek iyi yer. Belçika waffle'ın lezzeti dört yıldızlık. Ama ben puanlamamı, işletmenin geçmişte tatma imkanı bulduğum diğer ürünlerinin lezzetini de göz önünde bulundurup yapıyorum. Belçika waffle, 19,75 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Çaykur Çaykolik'e yorum yaptı. 3 hafta önce
"Sadece çay içmek istediğinizde, isteğinize göre hemen çay içip kalkabileceğiniz ya da oturup çay içmeye devam edeceğiniz bir yer. Zaman zaman da etraftaki pastanelerden bir şeyler alıp burada çay eşliğinde aldıklarınızı yiyebilirsiniz. Çay, 2,5 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Vefa Bozacısı'na yorum yaptı. 4 hafta önce
"Boza sevmediğimden dolayı yorumum objektif olmayacağı için; Vefa Bozacısı'nın yer aldığı sokağa beraber gittiğim, damak zevkine güvendiğim boza seven bir arkadaşımın yorumunu paylaşıyorum: "Her şeyden önce çooook kalabalık diye başlamak istiyorum, belki de hafta sonu gittiğim içindir. Tek kullanımlık karton bardaklarda sunuluyor, kalabalık olduğu için böyle bir çözüm bulunmuş. Eskiden cam bardakta servis ediliyordu. Üstüne leblebi atmak için bozacının karşısındaki dükkana gitmeniz gerekiyor. Oradan da leblebiyi alınca boza içilmek için hazır hale geliyor. Boza içmek için bu kadar çaba harcamak bana fazla geldi. Büyük ihtimalle bir daha gitmem. Tadı marketten aldığımız hazır Vefa Bozasıyla aynı. Fiyatı 5 TL. Leblebide de alacağınız miktara göre fiyat değişiyor. Bulunduğu sokakta gazoz, irmik, salep satan dükkanlar var. Sokaktaki ortam güzel." "
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Alişan Usta Döner & Izgara'ya yorum yaptı. 4 hafta önce
"İstanbul'da birbirinin ardı sıra açılan zincirleme döner işletmecilerin lezzetini birbirine benzetiyorum. Hepsinin lezzeti için ortalamanın bir tık üstü yani üç buçuk yıldızlık lezzete sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Döner dışındaki unsurlara göre vereceğim puanı, üç buçuktan dörde yuvarlayabiliyorum. Ya da düşürebiliyorum. Bu işletme de benim için söz konusu zincirin halkalarından biri. Dürümün fiyatı 13 lira. Benzeri işletmelere göre fiyatın düşük olmasının sebebi, 55 gram seçeneğinin olması. Gramajı artırınca aşağı yukarı benzeri işletmelerin fiyatına yaklaşıyor. Hatta bir tık altında bile kalıyor. Fiyat performans açısından iyi olması, hijyenik olması ve hızlı servis sebebiyle vereceğim puanı üç buçuk yıldızdan dörde yuvarlayacaktı. Son vermiş olduğum sparişte dürümün lavaşı, -fotoğraftaki tost izlerinden de görüleceği üzere- tost makinesinde ısıtılmış. Açıldığı günden beri buradan dürüm yerim, ilk defa büfe gibi tost makinesinde dürümü ısıttıklarını görüyorum. Umarım bunu alışkanlık haline getirmemişlerdir. İddialı oldukları sütlaçları da, marketteki hazır sütlaçların tadını andırıyor. İstanbul'da daha düşük fiyata mükemmel lezzette Hamsiköy sütlacı yediğim yerler var. Sütlaç, 10 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
İnci Pastanesi'ne yorum yaptı. 4 hafta önce
"Seneler içinde birçok ürününü tattım. Tam puan verebileceğim, aşırı lezzetli bir ürünü yok. En lezzetli ürünü, cevizli dereotlu poğaça. Onun lezzeti de dört yıldızlık. Kalanların lezzeti de üç yıldızlık. Zaman zaman farklı ürünlerini denediğimde, bayatlamış ürünlere denk geldiğim de oldu."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Hüsnü Ala Cafe & Restaurant'a yorum yaptı. 4 hafta önce
"Manzara olmasa ve bu sitede sıfır puan verme seçeneği olsa, sıfır puan verirdim. Bir puanı manzara için veriyorum. Osmanlıca "Hüsn", güzel anlamına gelir. "Alâ" ise rütbece yükseklik, büyüklük anlamına sahiptir. Bu işletmede manzara dışında ne güzellik ne de yükseklik bulunuyor. Dekorasyon da ışıklandırma da düğün salonunu andırıyor. Düğün salonlarının ya da bu işletmenin dekorasyonunu küçümsüyor değilim. Zira gittiğim işletme samimi ise, o işletmenin dekorasyonu daha salaş ve daha kötü olsa bile o işletmenin ambiyansı beni rahatsız etmez. Keza düğün salonlarında ve bu işletmede aynı samimiyetsizlik olduğu için dekorasyonu bana batıyor. Kapalı alanda sigara içilmesi de ayrı saçmalık. İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Dolayısıyla etrafındaki işletmelerin durumunu da bilerek analizlerimi yapıyorum. Bu işletme de dahil, etraftaki manzaralı kafelerin çoğunun sunduğu lezzet açısından olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Servis açısından da sınıfta kalırlar. Ama diğer manzaralı kafelerde çay 7,5 lira değil. Eskiden burada da 7,5 lira değildi. Aslında bu işletme, ezelden beridir Türkiye'nin turizme ya da kültürel değerlere bakışını yansıtmasının kanlı canlı görebileceğiniz hali. Yurt dışındaki anlayış, müzedeki süper ressamların süper resimleri ile yetinmeyip çocukluktan itibaren "İnsanlara resim sevgisini nasıl aşılarız" fikrini düşünüp geliştirip müze içinde buna dair uygulamalarda bulunurken bizim turizm ya da kültür politikamız: Daya manzarayı, daya İncesaz müziğini, gelen gelsin, gelmeyen defolsun gitsin. Nasıl olsa geliyorlar ve gelecekler."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Çikolata Dükkanı'ya yorum yaptı. 1 ay önce
"Yıllar önce işletmenin tatlı yapmadığı zamanlar, çikolata almak için ya da sıcak çikolata içmek için oturmayı tercih ettiğimiz bir mekandı. Mekan yine küçüktü, masa sayısı daha da azdı. Bugün olduğu gibi yine çikolatalı kolonya seçenekleri mevcuttu. İşletme sahibi hatırladığım kadarıyla Belçika'da bu işin okulunu okuyan, malzemelerini Belçika'dan getirten birisiydi (Dekorasyon da Belçika'daki küçük çikolatacılar gibi). O zamanlar şöyle bir soru sormuştum: Böyle kaliteli çikolatalarla tatlı yapmayı düşünmüyor musunuz? Soruma "Fena olmazdı ama dükkan küçük. Ekstra dolap, vs. lazım" cevabını almıştım. Daha sonra tatlı talebinden bulunan insanların sayısı artmış olmalı ki, çok tutan asuman tatlısını yaptılar. İşletmeye yakın yerde biraz daha büyük bir dükkan açtılar. Asuman benim için dört yıldızlık lezzeti olan bir tatlı. En son iki sene önce yediğimde, çikolatanın kıvamı çok hafif gelmişti. Hafta sonu arkadaşımın asumanından birkaç kaçık tatma imkanı buldum, bu sefer de çok ağır geldi. Benim favorim, Belçika waffle üzerine krema, muz, eritilmiş çikolata ve antep fıstığı serpiştirilen mualla isimli tatlı. Lezzeti beş yıldızlık. Masaların sıkışık olması sebebiyle, bu beş yıldızlık lezzetin tadını doya doya çıkardığım söylenemez. Diğer dükkana hiç gitmedim. Daha eski halini bildiğim bu mekan, bütün kalabalıklığına rağmen bana daha samimi geliyor. Mualla, 22 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Çakmak Kahvaltı Salonu'ya yorum yaptı. 1 ay önce
"Abartılan mekanlardan biri daha... Çoğunlukla Beşiktaş'ta bir yerde oturmamaya çalışırım. Çünkü mekanlar aşırı kalabalık ve gürültülü oluyor. Çakmak Kahvaltı Salonu'ndaki gibi masalar birbirine yakın oluyor. Lezzet ya vasat ya da vasatın bir tık üstü oluyor. Bunun sebebini, öğrencinin çok olmasına ve buna göre daha az kaliteli ürünler kullanılıp maliyetin düşürülmesine bağlıyorum. Kavurma tavanın lezzeti üç yıldızlık. Kesinlikle daha iyisi bulunabilir. Kaşarlı menemenin lezzeti iki yıldızlık. Tahin pekmezin lezzeti üç yıldızlık. Bu üçünün lezzeti ortalama üç yıldıza (2,6'dan) tekabül ediyor. Fakat düz tabaktaki iki gıdımlık tahin pekmeze 10 lira aldıkları için ve kötü çay için toplamda iki yıldız veriyorum. Kavurma tava 16 lira, kaşarlı menemen 12 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Doyuran Manisa Kebap Salonu'ya yorum yaptı. 2 ay önce
"En son 2015'in nisan ayında 1,5 porsiyon Manisa kebabı yiyip ayran içmiştim. Lezzet dört yıldızlıktı. 3,5 sene sonra aynı sparişi verip yedim. Gerek Manisa kebabının gerekse ayranın lezzeti aynı. Ayran hala viski şişesinde servis ediliyor. Kendi yaptıkları ayran da lezzetli."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Trabzon Evi'ye yorum yaptı. 2 ay önce
"İşletmenin konumu çok güzel. Mimar Sinan'ın yaptığı eserlerin arasında kalıyor. Trabzon ekmeği eşliğinde mıhlama ve menemen yedik. Mıhlama, İstanbul'da yediğim en iyi mıhlama. Lezzeti beş yıldızlık. Menemen, İstanbul'da yediğim en kötü menemen. Lezzeti iki yıldızlık. Çayının da pek güzel olduğunu söyleyemeyeceğim. Çalışanlar ne çok ilgiliydi ne çok ilgisizdi. Mıhlama 19 lira, menemen 15 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Meşhur Menemenci'ye yorum yaptı. 2 ay önce
"Kaşarlı ve sucuklu olmak üzere iki menemen yedik. Kaşarlı menemenin lezzeti üç, sucuklu menemenin lezzeti dört yıldızlık. Porsiyonlar küçük (Menemen odaklı işletmelerin hemen hemen hepsinde porsiyon küçük). Menemen çeşitleri hayli geniş. Zeytinli, cevizli bile var. Mutfak açık, olduğu gibi görebiliyorsunuz. Servis oldukça hızlıydı. İnternete yazılan şikayetvari bir yorumdan dolayı bu konuda hassas olunduğu söylendi. Kaşarlı menemen 12 lira, sucuklu menemen de 12 lira."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Nizam Pide Salonu'ya yorum yaptı. 3 ay önce
"Yıllardır sütlaç diye, tanıdıkların pirinci boca ettiği sütlacımsı şeyden yiyip sütlaçtan soğuduğum için arkadaşımın ısrarı ve zoruyla fındıklı sütlaç denedim. Müptelası oldum. Burada sütlaç yedikten sonra birçok yerde sütlaç denemeye başladım. İstanbul'un en iyi sütlacı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hamsiköy sütlacını tadı kadar renginden de kolayca ayırt edebilirsiniz. Bazı Hamsiköy sütlacı satan yerlerde sütlacın üst tabakası sarı, üst tabakanın altı bembeyaz oluyor. Üst tabakanın altı da sarı olmalı. Bembeyaz ise o Hamsiköy sütlacı değildir. Buradaki sütlaç tadıyla ve rengiyle tam bir Hamsiköy sütlacı. Sütlacın değişik çeşitleri de mevcut. Sütlaca diyecek yok fakat üzerine serpilen fındıktan memnun değilim. Fındık tadından çok magnolia tatlısındaki bisküvi gibi tadı var."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Sur Ocakbaşı'ya yorum yaptı. 3 ay önce
"Eski lezzetini kaybettiği için kebaplarından yemiyorum. Sadece sur tatlısı için gidiyorum. Özel bir irmik kullanıyorlar. İçinde keçi sütünden dondurma bulunuyor. Tatlının içinde peynir de bulunuyor. Çalışanlar ilgisiz. Böyle giderse, seneler içinde kebaplarda kaybettikleri lezzeti sur tatlısında da kaybedebilirler."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Baldır Restaurant, Sirkeci'ye yorum yaptı. 3 ay önce
"Mahşer yeri kalabalığı lokasyonunda olup da, kalabalık olmayan sakin bir sokakta bulunması gayet güzel. Mekanın dekorasyonu da hoş. Baldır menü aldım. Servis, ahşap tahta ile önüme gelince Mehmetcan Abi'yi anmadan edemedim. Dört, beş sene önce ahşap tahta ile yapılmış servis sunumlarını her gördüğünde sunumların altına ahşap tahtanın hijyen açısından ne kadar zararlı olduğuyla ilgili yorumlar yazarak, paylaşımda bulunan üyeleri uyarırdı. Bunu yaparak sadece üyeleri uyarmış olmazdı, işletmelerin dikkatini çekme açısından farkındalık da yaratırdı. Zira, birçok işletme bu ahşap tahta olayından uzaklaştı. Hiç gereği yok. Baldır menüye dönecek olursam, etin lezzeti dört yıldızlık. Ekmeği ve farklı ayranını da beğendim. Bana mı denk geldi bilmiyorum ama patates rezaletti. Yemeğe verilen paraya hiç acımam. Fakat hak ediyorsa... Baldır menüye 30 küsür lira verdim. Lezzeti beş yıldızlık olmayan bir et için (Üstelik kötü patateslerle) 30 lira küsür lira fazla. Mekanın yakınlarında, lezzeti beş yıldızlık olan yerler varken buraya tekrar geleceğimi sanmıyorum. Her ne kadar espri amacı barındırsa da, menüdeki gram farkının cinsiyet ayrımcılığıyla belirtilmesi kabul edilir bir durum değil."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Lades Menemen'e yorum yaptı. 3 ay önce
"Sade menemen denedim. Ortalama lezzete sahip. Gazetelerin top 10 listesinde birinci olacak bir menemen değil. O top 10 listesinde buradaki menemene fark atacak yerler var (Doğada bile adalet yok iken, torpille hazırlanan top 10 listelerinde neden adalet arıyorsam!). Olumlu tarafı, birçok menemen çeşidinin olması. Sade menemeni ortalama lezzet kıvamında olan bir işletmede diğer menemen çeşitlerini deneyeceğimi sanmıyor, işletmeye bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum."
Ali T.
21 Yorum 0 Takipçi
Filizler Köftecisi, Üsküdar'a yorum yaptı. 3 ay önce
"Etrafındaki işletmeler içerisinde en gidilecek yer burası. Çünkü diğer işletmeler, "Manzara ve konum yüzünden nasıl olsa geliyorlar" düşüncesiyle lezzete pek önem vermiyorlar. Filizler Köftecisi'nin köfteleri çok mu lezzetli? Değil. Menüde iki adet filizler köfte seçeneği vardı. Dört adet olanını seçtim. Köftenin lezzeti üç buçuk yıldızlık. İstanbul gibi fabrikasyon lastik köfte yapan işletmelerinin dolu olduğu bir il için, üç buçuk yıldızlık lezzet hiç de fena değil. Lezzetli mezeler (Acılı ezme, patlıcan ezme ve haydari) köftenin lezzetini dört yıldıza çıkarıyor."