info@mekan.com
Ali T.

Ali T.

1150
puan
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Cafe & Shop'a yorum yaptı. 3 gün önce
"Havalar güzel olduğunda işletmenin bahçesinde oturmak da keyifli, içeride oturmak da keyifli. Ispanaklı kek ve baharatlı cheesecake tattık. Ispanaktan nefret eden biri olarak ıspanaklı keki bayıla bayıla yedim. Lezzeti, beş yıldızlık. Baharatlı cheesecake ise getirilen tabağın içinde kaybolacak kadar çok küçük. Böyle bit kadar cheesecake hiç yememiştim. Bu tecrübeyi de yaşamış oldum. Lezzeti, üç yıldızlık. Bit kadar cheesecake'in fiyatı, 18 lira. Ispanaklı kek, 15 lira. Ispanaklı kek 20 lira bile olsa lezzeti ve boyutu ile ücretini hak edebilir ama bit kadar cheesecake'in nasıl 18 lira olduğunu aklım almıyor."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Mephisto Cafe'ye yorum yaptı. 3 gün önce
"Muadili olan diğer franchise işletmeler içerisinde kitap, dvd ve müzik cd'si (Bu devirde müzik cd'si alan insan kalmadı gerçi) çeşitlerini en beğendiğim yer burası. Kafeye gelirsek, bahçesinde çok sigara içiliyor. Kapalı tarafta oturmayı tercih ediyorum. Ama kapalı tarafın ambiyansını, bahçe kadar beğenmiyorum. Havuçlu cevizli tarçın kekin lezzeti, dört yıldızlık. Fiyatı 12 lira. Muz ve fındık aromalı sıcak çikolatanın lezzeti ise üç yıldızlık. Ama gönül rahatlığıyla verdiğim bir üç yıldız değil. İki buçuktan üç :) Fiyatı 10 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Halil Lahmacun'a yorum yaptı. 3 hafta önce
"Kadıköy'ün abartılan lezzetlerinden biri. Lezzeti kötü değil ama abartıldığı kadar iyi de değil. Yalnız şöyle bir avantajı var: Çoğu lahmacun yapan işletme, kıymayı az koymak için kıyma dışındaki malzemelerden ne bulsa lahmacuna boca ediyor. Buradaki lahmacunun içeriğinde, o tip çer çöp pek yer almıyor. Yanımdaki arkadaşım lahmacunun yanında gelen garnitürü eleştirdi fakat lezzeti beş yıldızlık olan bir lahmacun yediğinizde ne garnitürü ne de ayranı gözünüz görür. Buradaki lahmacunun lezzeti üç yıldızlık. Kadıköy'de bu işletme gibi, lahmacun konusunda abartılan bir yer daha var. Daha iyisi olmadığı için bu iki işletme haddinden fazla abartılıyor. Lahmacun, İstanbul'da çok özensiz ve çok kolaya kaçılarak yapılan bir çeşit olduğu için İstanbul genelinde iyi lahmacun yapan yerler bir elin parmaklarını geçmiyor."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Fornello Pizza'ya yorum yaptı. 4 hafta önce
"Açıldığı günden beri pizzalarını tatmaktayım. Sadece lezzetiyle değil, malzemelerin kullanılış şekliyle de İtalyan stiline en yakın pizzacılardan olduğunu ve açıldığı günkü lezzetini koruduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Keza, konsept danışmanlıklarını İtalyanlar'ın üstlendiğini biliyorum. Pizzalar odun ateşinde pişiyor ve ince hamurdan oluşuyor. Pizzalar üç türde sunuluyor: Klasik İtalyan, vejetaryen ve etli. Favorim, etli pizzalardan carpaccio. Fornello sos, carpaccio (Füme antrikot), parmesan peyniri, roka ve origanumdan (Mercanköşk baharatı) oluşan pizzanın lezzeti beş yıldızlık. Vejetaryen pizzalardan tutto sole ise fornello sos, mozzarella peyniri, kurutulmuş domates, patlıcan, zeytin, kapari, taze fesleğen ve origanumdan oluşuyor. Bazen bu pizzada zeytin tadı baskın oluyor. Bu durumlarda pizzanın lezzeti üç yıldızlık oluyor. Spariş verirken zeytinin az kullanılması yönünde uyarıda bulunursanız, pizzanın lezzeti dört yıldızlık."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Uludağ Bursa İskender'e yorum yaptı. 4 hafta önce
"Lezzet konusunda vasat ve vasatın altında ürünler sunmasını geçtim, babalardaki rahatlığa hayran kaldım! Döner ve lahmacun istedik. Bir porsiyon normal döner istememe rağmen pilav üstü döner geldi. Karnım hayli acıktığı için ve pilav da çok az olduğu için sparişi geri göndermedim. Dönerin öncesinde gelen patates kızartması ve salatanın lezzeti kötüydü. Yanında beraber gelen pide ise hayli sertti. Dönerin lezzeti üç yıldızlıktı. Yandaki masaya lahmacun gelip bizim lahmacunlar gecikince, lahmacun sparişimizi tekrar hatırlattık. "Çıkmak üzere" cevabını aldık ama aldığımız cevap sonrası üzerinden biraz daha zaman geçtikten sonra sparişimiz geldi. Yani "Çıkmak üzere" cevabı yalandı. Muhtemelen biz hatırlattıktan sonra lahmacunları fırına verdiler. Lahmacunları acılı söyledik ama acılı değildi. Zaten lahmacun tadını da alamadık. Daha çok hamurun tadı vardı. Lahmacun diye hamurlu az kıyma gibi bir şey yedik. Lezzeti iki yıldızlık ama lahmacun tadı olmadığı için bir yıldız veriyorum. Bu lakayıtlık ve lezzetsizlik için toplamda bir yıldız olarak puanlamamı yapıyorum. Çok daha iyisi, civarda rahatlıkla bulunabilir. Böyle bir işletmenin önündeki kaldırımdan bile yürümem. O koca tabelayı da böyle lakayıt şekilde astılarsa insanın başına düşer, neme lazım!"
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Adanalı Yusuf Usta'ya yorum yaptı. 4 hafta önce
"İşletmenin ilk açıldığı zamanları çok iyi hatırlıyorum. Hayli popülerdi. Damak zevkine çok güvendiğim bir tanıdığım, beş sene önce mezelerin mükemmel olduğunu söylemişti. Yeni açılan işletmelerin popülerliğine güvenmediğim için o zamanlarda buraya gitmedim. Yeni gitme fırsatı buldum. O popülerliği duvardaki meşhurların fotoğraflarından ve mekanın içindeki futbol takımı formalarının üzerindeki imzalardan anlayabilirsiniz. Böyle bir reklam üslubunu samimi bulmuyorum. Çünkü çoğu işletme, böyle bir reklam üslubuna sırtını dayayıp, yakalamış olduğu lezzete eskiden gösterdiği ihtimamı göstermeme yoluna gidebilir. Gidiyorlar da... 240 gramlık özel tarsusi kebabını tattım. Tarsusi kebap, şekil olarak Adana kebaba benzer. Adana kebaba nazaran daha az acılı ya da acısız yapılır. Sebze de dahil edilir. Adana kebaba göre daha yoğun etle şişe dizilir. Burada yediğim tarsusi kebabın lezzeti, dört yıldızlık. Anadolu'da daha başarılısını bulabilirsiniz. Damak zevkine güvendiğim tanıdığımın övdüğü mezelere gelirsek, bir çok kötü acılı ezme tatmışımdır. Ama burada acılı ezme diye tattığım şeyin tadı, acılı ezme gibi değildi. Zeytinyağlı sulandırılmış domates gibi bir şey yedim. Acılı ezme yanında gelen salatanın tadı gayet lezzetliydi. Tarsusi kebap ile gelen patlıcanlı mezenin patlıcan tadı güzeldi. Ama mezede bir gariplik vardı. Kullanılan yağdan dolayı mıdır bilmiyorum ama o patlıcanı topak haline getiren ve o topaklığı hissettiren garip bir tat geldi ağzıma. Bir de her şey bitip tam mekandan kalkacak iken (Ama daha kalmak üzere toparlanmamıştık), çalışanlar biz istemeden önümüze hesap getirdi. İyi niyetle getirmiş de olabilirler ama doğru bir davranış değil. Bu hoş olmayan davranıştan ötürü ve iki mezedeki tuhaflıktan (Biri meze bile değildi) ötürü, puanlamamda iki yıldız eksiltiyorum. Özel tarsusi kebap, 48 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Cafe MU'ya yorum yaptı. 1 ay önce
"Yeldeğirmeni'nde vakit geçirmekten keyif aldığım mekanlardan biri. Atmosferini seviyorum. Özellikle kış mevsimlerinde. Kekleri güzel görünüyor ama hiç denemedim. Menüde balkabaklı cheesecake dikkatimi çekti. Kabak sevmediğim için onu da denemedim. Burada genelde karamel ilave ettirip mocha içmeyi tercih ediyorum. Arkadaşım chai tea latte içti. İkisinin lezzeti de üç yıldızlık. Mocha 11 lira. İlave aroma 2,5 lira. Chai tea latte 10 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Ekspres İnegöl Köfte, Kadıköy'a yorum yaptı. 1 ay önce
"Eskiden bir tık daha lezzetliydi. Yarım porsiyon İnegöl köfte, yarım porsiyon kaşarlı köfte yedim. İkisinin lezzeti de üç yıldızlık. Piyaz ve biber sosu lezzetli. Patates kızartması vasat, eskiden daha iyiydi. Burada en bayıldığım şey, ekmek. Çocukluğumun ekmeği. Arkası böyle olan ekmeklere bayılıyorum. Eski lezzetini kaybetse de, Kadıköy merkezde en iyi köfte yenilecek yer burası. Bu denli kalabalık bir işletme için servis makul hızda işliyor. Ekmek ve biber sosu ile beraber burada servis hızı hiç değişmedi. Yarım porsiyon İnegöl köfte & yarım porsiyon kaşarlı köfte 21 lira. Piyaz 7 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Fıccın'a yorum yaptı. 2 ay önce
"Bundan önce 2013 Ocak ve 2014 Ocak aylarında Fıccın'a gitmiştim. Bu gidişlerimde kıymalı Çerkez mantısı, patatesli Çerkez mantısı; mezelerden Çerkez tavuğu ve köpoğlu denemiştim. O zaman tattıklarımın içinden, köpoğlu mezesi haricinde tatmış olduklarımın lezzeti üç yıldızlıktı. Köpoğlu mezesinin lezzeti ise beş yıldızlıktı. "Köpoğlu mezesi için tekrar git" diye de notlarımın arasına almışım. Yıllar sonra tekrar gittiğimde yarım porsiyon kıymalı Çerkez mantısı ve köpoğlu mezesi tattım. Kıymalı Çerkez mantısının lezzeti aynıydı, üç yıldızlık. Köpoğlu mezesinin lezzeti de beş yıldızdan üç yıldıza düşmüş. Ortam güzel, menüde alkol seçeneği de mevcut. Dolayısıyla mezelerin kalitesinin yükselmesini bekliyorum. Yarım porsiyon kıymalı Çerkez mantısı, 12 lira. Köpoğlu mezesi, 10 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Dürümcü Emmi'ye yorum yaptı. 2 ay önce
"Abartılan mekanlardan biri daha... İşletmeye bundan önceki ziyaretim 2013 yılındaydı. Aynı zamanda yediklerimi içtiklerimi yorumlamaya başladığım ilk mekandır. 10 Eylül 2013 tarihli o ilk yorumumu paylaşayım öncelikle: "Yol üstünde çok sık gördüğüm ama daha önce gitmediğim bu mekana Adana kebap yemek için gittim. Ayrıca beyran çorbası yorumlarını gördüğüm için gittim. Adana vasat, daha iyi yapan yerler var. Yanındaki bulgur pilavı başkasına güzel gelebilir ama nohutlu olduğu için sevmedim. Yanında getirilen pide ekmeği bayattı. Meşhur beyran çorbasına gelirsek; damak tadıma pek uymadı. Bu demek değil ki çorba kötüydü. Başkasına güzel gelebilir. Çorbayı sevseydim sadece çorba için giderdim. Onun dışında tekrar gidilebilecek bir yer değil." Benim için tekrar gidilebilecek bir yer olmayan bu işletmeye, sevdiğim birinin beyran çorbası deneme isteği için beş sene sonra tekrar gittim. Adana kebabın tadı aynı. Böyle bir kebap için 30 lira verilmez. Kebap ile ilgili gelişen şey: Bulgur pilavından nohutu çıkartmışlar ve tırnak pide bu sefer tazeydi. Çorbadan bir yudum tattım, onun da tadı aynıydı. 2013 tarihli yorumumda çorbanın lezzeti için söylediklerim geçerli. Fotoğraftaki çorba, az çorba. Az çorba olmasına rağmen tam porsiyon gibi. Az çorbanın fiyatını bilmiyorum ama tam çorba 21 lira. Bu fiyat da çorba için gereksiz. Bir başka gözlemlediğim değişim, çok çok kalabalık bir mekan olmuş. Masalar çok yakın. Etrafınızdaki masalara sürekli kalkan oturan insanlar, sürekli gelip giden çalışanlar ağız tadıyla yemeğinizi yemenizi engelliyor. Ki ortada lezzetli bir kebap da olmayınca "Ben bu eziyeti çekip bir de neden üstüne para veriyorum" hissine kapılabilirsiniz. Önceki yorumumda "Çorbayı sevseydim sadece çorba için giderdim" yazmıştım. 21 liralık çorbayı ve kaotik atmosferi göz önünde bulundurarak bu sefer, dünyanın en güzel çorbasını yapsalar da gitmem diyorum. Yine sevdiğim biri gitmek isterse, bu yorumumu kendisine göstereceğim."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Baltepe Pastanesi'ne yorum yaptı. 2 ay önce
"Burada, trileçeden başka birşey tatmadım. Trileçede çok başarılılar. Frambuazdan çikolataya kadar geniş trileçe çeşitleri mevcut. Her geldiğimde karamelli trileçe yiyorum. Lezzeti, beş yıldızlık. Lezzeti gibi fiyat performansı da mükemmel: 5 lira. En son 2014'te buraya geldiğimde karamelli trileçe 3 liraydı :) Mekan küçük. Üç tane masa var. Dolayısıyla gelenler uzun süre oturmasın diye çay gibi sıcak içecek seçeneği sunulmuyor. Soğuk havalar sebebiyle menüye salep ekleneceği söylendi ama eklendi mi bilmiyorum. Mükemmel trileçeye ve mükemmel fiyatına rağmen; işletmenin küçüklüğünden, "Hemen yiyin kalkın" zihniyetinden, çalışanların bıkkınlığından ve öteki ürünlerin trileçe kadar başarılı olmadığını duyduğumdan, iki yıldız eksilterek puanlamamı yapıyorum."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Meşhur Dönerci Hacı Osman'ın Yeri'ye yorum yaptı. 2 ay önce
"Benim için İstanbul'un en iyi döneri. İşletmenin konumu, İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt Kampüsü'nün arka tarafında yer alıyor. Üniversitede derse girmeden önce ya da dersten çıktıktan sonra buradaki döneri afiyetle yerdim. Mezun oldum, hala aynı afiyetle yiyorum. Peki İstanbul'un en iyi döneri ise neden dört yıldız ile puanlıyorum? Çünkü bundan daha iyisini Bursa'da yedim. İstanbul'un birçok yerinde döner yedim, İstanbul'da beş yıldız lezzeti olan bir döner yok. Birbirinin peşi sıra açılan yeni dönercilerin hepsinin lezzeti üç buçuk yıldızlık ve hepsinin lezzeti üç aşağı beş yukarı aynı. Buradaki döner, onların bir tık üstünde. Lezzeti dört yıldızlık. Dönerinin lezzetine güvenmeyen işletmeler, bir ton malzemeyi dönere boca eder. Burada durum tam tersi. Dönerin lezzetini birçok gereksiz unsurla (Patates kızartması, vs.) gölgelemek yerine; bir tane yeşil biber (Biber yoksa turşu) ve birkaç domates ile döneri sunuyorlar. İskender, dürüm gibi seçenekler yok. Çeyrek ekmek, yarım ekmek, tam ekmek ve porsiyon seçenekleri var. Bu seçenekler de kendi içinde gramaja göre üçe ayrılıyor. 65 gram yarım ekmek döner, 10 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Kibrit Kutusu Cafe'ye yorum yaptı. 2 ay önce
"Burası benim için bir kafe değil, tanıdığım bir arkadaşımın evine gelmişim hissi uyandıran bir yer. Atmosferi benim için beş yıldızlıktır. O yüzden buraya sadece en sevdiğim arkadaşlarımla beraber geliyorum. İki sıcak ve samimi odadan oluşan bu kafeyi genelde kış mevsimlerinde tercih ederim. 4-5 senedir buraya gelirim, menüdeki birçok şeyi tatma imkanı buldum. Bu zamana kadar denediklerimin lezzetine ortalama üç yıldız verebilirim. Onun dışında çayı ve portakal suyu güzeldir. Ama ben buraya lezzet için değil, atmosfer için geliyorum. Bundan önceki gelişimde sütlü bir Rumeli tatlısı olan kaymakçina yedim, lezzeti üç yıldızlıktı. Bu kış menüde çikolatalı cheesecake, dikkatimi çekti. Lezzeti, dört yıldızlık. Çayla beraber gayet keyifle yedim. Çikolatalı cheesecake, 10 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Pide Sun, Moda'ya yorum yaptı. 2 ay önce
"İşletme eskiden küçük ve tek dükkan üzerinden işleri yürütüyordu. Şimdi, yakınındaki ek dükkan ile kendi alternatifini oluşturdu. Yıllardır kavurmalı kaşarlı pidesini yerim. Yıllardır lezzet aynı. Biraz ağır bulmakla beraber, lezzeti beş yıldızlık. Kavurmalı kaşarlı pidelerini çok sevdiğim için başka çeşitlerini hiç denememiştim. Arkadaşımın söylediği pastırma kaşarlı pideyi deneme imkanı buldum. Fazla tuzlu, lezzeti üç yıldızlık. Lahmacun seçeneği de mevcut. Lahmacunlarını merak ediyorum ama kavurmalı kaşarlı pide varken lahmacunu denemem düşük ihtimal. Kavurmalı kaşarlı pide, 25,50 lira. Pastırma kaşarlı pide, 23,50 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Le Brique Cafe & Restaurant'a yorum yaptı. 2 ay önce
"Mekanın yüksek tavanlı olması ve ortadaki uzun masa, toplantı odası havası veriyor. Ama ferah bir mekan. Tüm masalar dolu olmasına rağmen, masaların iç içe geçmesi gibi bir his oluşmuyor. Çalan müzikler de güzel. Mantarlı tavuk söyledim, mantar soslu tavuk dürüm geldi. Hemen düzeltip, mantarlı tavuk getirdiler. Mantar ile sotelenip; krema, mantar sos ve Fransız mutfağının belkemiği olan dömi glas (Demi glace) sos ile servis edilen tavuğun lezzeti dört yıldızlık. Yanında gelen patates kızartması, vs. daha iyi servis edilebilir. Mantarlı tavuk, 20 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Barbaros Yoğurt ve Süt'a yorum yaptı. 3 ay önce
"Ömrümde yediğim en iyi kazandibi. Lezzeti beş yıldızlık. Diğer ürünlerini ve yoğurdunu da çok merak ediyorum. Fiyat açısından da çok iyi, 7 lira. Fiyatlamada porsiyonun küçük olmasının da etkisi var. Fakat çoğu ürünü vasat olan, isim yapmış zincirleme işletmelerde aynı kazandibi ve aynı porsiyon boyutu olsa, fiyat 15 liradan aşağı olmazdı. İşletmenin tek kusuru, çalışanlar canlı değil. Arkadaşım çay istedi ama kazandibi getiren kişi, masaya bırakıp kaçtı resmen. Arkadaşım belki kısık sesle istemiş olabilir. Başka işletme olsa algıları daha açık bir çalışan, arkadaşım fısıldamış olsa bile "Bir şey mi istediniz" diye mutlaka sorardı. Çayın olup olmaması önemli değil, bu bıkkın işletme yönetme şekli ile bu lezzetin bozulmasından endişe ediyorum. Bıkkınlıktan dolayı bir yıldız kırarak puanlıyorum."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Kebap 27'a yorum yaptı. 3 ay önce
"Irkçılık, insan öldürmekle eş değer rezilliktedir. 2015 yılının mayıs ayında bu işletmenin yapmış olduğu ırkçılığa şahit olduğum için 2015'ten beri buraya gitmiyorum. Gitmeyeceğim de. Irkçılık rezil olmasının haricinde, aptalcadır. Zira çoğu ırkçı insan gibi, daha konuştukları dili doğru düzgün kulllanamamalarına rağmen, kendilerinde ırkçılık yapma hakkını görebiliyorlar (Konuştukları dili düzgün kullanmaları da ırkçılık yapmalarını meşrulaştırmaz, ayrı konu). Irkçılık yaptıkları insan köy enstitüsü mezunu olup, 40 sene öğretmenlik yapıp insan yetiştirmiştir. Bu ırkçı işletme İstanbul'un göbeğinde Türk kültüründen bile bi haberken, ırkçılık yaptıkları insan Anadolu'nun ücra köylerinde tiyatronun "T"sini duymamış insanlara tiyatro yapıp onlara tiyatroyu sevdirmiştir. Fotoğraf, 2014'te bu işletmeyle ilgili yaptığım paylaşıma aittir."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Ali Muhiddin Hacı Bekir, Kadıköy'a yorum yaptı. 3 ay önce
"Eski dükkana çok yakın olan yeni dükkanda profiteröl yedim. Lezzeti üç buçuk yıldızlık. Çifte kavrulmuş lokum, hayatımda yediğim en güzel lokum. Çocukluğumdan beri de tadı aynı. Fiyatlar biraz pahalı. Eski dükkanın durumunu sordum. Çok kapsamlı bir tadilatın olduğunu, dolayısıyla tadilatın bir seneden fazla sürebileceğini söylediler. Zomato'da yer alan menüdeki fiyatlar güncel değil. Profiteröl, 16,5 lira. "
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Magic Akademi'ye yorum yaptı. 3 ay önce
"Menüsü geniş fakat çoğu menüsü geniş olan işletme gibi, menüdeki ürünlerin büyük kısmının lezzeti üç yıldızlık. Porsiyonlar eskiye nazaran biraz küçüldü, bu durumda fiyat da gereksiz pahalı oluyor. Buraya gelen insanlar, lezzetten çok dekorasyon için burayı tercih ediyor. Ben ise waffle için tercih ediyorum. Kartal'da waffle yapan işletmeler oldukça sınırlı. Burası benim için, Kartal'da waffle yapan tek iyi yer. Belçika waffle'ın lezzeti dört yıldızlık. Ama ben puanlamamı, işletmenin geçmişte tatma imkanı bulduğum diğer ürünlerinin lezzetini de göz önünde bulundurup yapıyorum. Belçika waffle, 19,75 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Çaykur Çaykolik'e yorum yaptı. 3 ay önce
"Sadece çay içmek istediğinizde, isteğinize göre hemen çay içip kalkabileceğiniz ya da oturup çay içmeye devam edeceğiniz bir yer. Zaman zaman da etraftaki pastanelerden bir şeyler alıp burada çay eşliğinde aldıklarınızı yiyebilirsiniz. Çay, 2,5 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Vefa Bozacısı'na yorum yaptı. 3 ay önce
"Boza sevmediğimden dolayı yorumum objektif olmayacağı için; Vefa Bozacısı'nın yer aldığı sokağa beraber gittiğim, damak zevkine güvendiğim boza seven bir arkadaşımın yorumunu paylaşıyorum: "Her şeyden önce çooook kalabalık diye başlamak istiyorum, belki de hafta sonu gittiğim içindir. Tek kullanımlık karton bardaklarda sunuluyor, kalabalık olduğu için böyle bir çözüm bulunmuş. Eskiden cam bardakta servis ediliyordu. Üstüne leblebi atmak için bozacının karşısındaki dükkana gitmeniz gerekiyor. Oradan da leblebiyi alınca boza içilmek için hazır hale geliyor. Boza içmek için bu kadar çaba harcamak bana fazla geldi. Büyük ihtimalle bir daha gitmem. Tadı marketten aldığımız hazır Vefa Bozasıyla aynı. Fiyatı 5 TL. Leblebide de alacağınız miktara göre fiyat değişiyor. Bulunduğu sokakta gazoz, irmik, salep satan dükkanlar var. Sokaktaki ortam güzel." "
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Alişan Usta Döner & Izgara'ya yorum yaptı. 3 ay önce
"İstanbul'da birbirinin ardı sıra açılan zincirleme döner işletmecilerin lezzetini birbirine benzetiyorum. Hepsinin lezzeti için ortalamanın bir tık üstü yani üç buçuk yıldızlık lezzete sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Döner dışındaki unsurlara göre vereceğim puanı, üç buçuktan dörde yuvarlayabiliyorum. Ya da düşürebiliyorum. Bu işletme de benim için söz konusu zincirin halkalarından biri. Dürümün fiyatı 13 lira. Benzeri işletmelere göre fiyatın düşük olmasının sebebi, 55 gram seçeneğinin olması. Gramajı artırınca aşağı yukarı benzeri işletmelerin fiyatına yaklaşıyor. Hatta bir tık altında bile kalıyor. Fiyat performans açısından iyi olması, hijyenik olması ve hızlı servis sebebiyle vereceğim puanı üç buçuk yıldızdan dörde yuvarlayacaktı. Son vermiş olduğum sparişte dürümün lavaşı, -fotoğraftaki tost izlerinden de görüleceği üzere- tost makinesinde ısıtılmış. Açıldığı günden beri buradan dürüm yerim, ilk defa büfe gibi tost makinesinde dürümü ısıttıklarını görüyorum. Umarım bunu alışkanlık haline getirmemişlerdir. İddialı oldukları sütlaçları da, marketteki hazır sütlaçların tadını andırıyor. İstanbul'da daha düşük fiyata mükemmel lezzette Hamsiköy sütlacı yediğim yerler var. Sütlaç, 10 lira."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
İnci Pastanesi'ne yorum yaptı. 3 ay önce
"Seneler içinde birçok ürününü tattım. Tam puan verebileceğim, aşırı lezzetli bir ürünü yok. En lezzetli ürünü, cevizli dereotlu poğaça. Onun lezzeti de dört yıldızlık. Kalanların lezzeti de üç yıldızlık. Zaman zaman farklı ürünlerini denediğimde, bayatlamış ürünlere denk geldiğim de oldu."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Hüsnü Ala Cafe & Restaurant'a yorum yaptı. 3 ay önce
"Manzara olmasa ve bu sitede sıfır puan verme seçeneği olsa, sıfır puan verirdim. Bir puanı manzara için veriyorum. Osmanlıca "Hüsn", güzel anlamına gelir. "Alâ" ise rütbece yükseklik, büyüklük anlamına sahiptir. Bu işletmede manzara dışında ne güzellik ne de yükseklik bulunuyor. Dekorasyon da ışıklandırma da düğün salonunu andırıyor. Düğün salonlarının ya da bu işletmenin dekorasyonunu küçümsüyor değilim. Zira gittiğim işletme samimi ise, o işletmenin dekorasyonu daha salaş ve daha kötü olsa bile o işletmenin ambiyansı beni rahatsız etmez. Keza düğün salonlarında ve bu işletmede aynı samimiyetsizlik olduğu için dekorasyonu bana batıyor. Kapalı alanda sigara içilmesi de ayrı saçmalık. İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Dolayısıyla etrafındaki işletmelerin durumunu da bilerek analizlerimi yapıyorum. Bu işletme de dahil, etraftaki manzaralı kafelerin çoğunun sunduğu lezzet açısından olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Servis açısından da sınıfta kalırlar. Ama diğer manzaralı kafelerde çay 7,5 lira değil. Eskiden burada da 7,5 lira değildi. Aslında bu işletme, ezelden beridir Türkiye'nin turizme ya da kültürel değerlere bakışını yansıtmasının kanlı canlı görebileceğiniz hali. Yurt dışındaki anlayış, müzedeki süper ressamların süper resimleri ile yetinmeyip çocukluktan itibaren "İnsanlara resim sevgisini nasıl aşılarız" fikrini düşünüp geliştirip müze içinde buna dair uygulamalarda bulunurken bizim turizm ya da kültür politikamız: Daya manzarayı, daya İncesaz müziğini, gelen gelsin, gelmeyen defolsun gitsin. Nasıl olsa geliyorlar ve gelecekler."
Ali T.
34 Yorum 1 Takipçi
Çikolata Dükkanı'ya yorum yaptı. 3 ay önce
"Yıllar önce işletmenin tatlı yapmadığı zamanlar, çikolata almak için ya da sıcak çikolata içmek için oturmayı tercih ettiğimiz bir mekandı. Mekan yine küçüktü, masa sayısı daha da azdı. Bugün olduğu gibi yine çikolatalı kolonya seçenekleri mevcuttu. İşletme sahibi hatırladığım kadarıyla Belçika'da bu işin okulunu okuyan, malzemelerini Belçika'dan getirten birisiydi (Dekorasyon da Belçika'daki küçük çikolatacılar gibi). O zamanlar şöyle bir soru sormuştum: Böyle kaliteli çikolatalarla tatlı yapmayı düşünmüyor musunuz? Soruma "Fena olmazdı ama dükkan küçük. Ekstra dolap, vs. lazım" cevabını almıştım. Daha sonra tatlı talebinden bulunan insanların sayısı artmış olmalı ki, çok tutan asuman tatlısını yaptılar. İşletmeye yakın yerde biraz daha büyük bir dükkan açtılar. Asuman benim için dört yıldızlık lezzeti olan bir tatlı. En son iki sene önce yediğimde, çikolatanın kıvamı çok hafif gelmişti. Hafta sonu arkadaşımın asumanından birkaç kaçık tatma imkanı buldum, bu sefer de çok ağır geldi. Benim favorim, Belçika waffle üzerine krema, muz, eritilmiş çikolata ve antep fıstığı serpiştirilen mualla isimli tatlı. Lezzeti beş yıldızlık. Masaların sıkışık olması sebebiyle, bu beş yıldızlık lezzetin tadını doya doya çıkardığım söylenemez. Diğer dükkana hiç gitmedim. Daha eski halini bildiğim bu mekan, bütün kalabalıklığına rağmen bana daha samimi geliyor. Mualla, 22 lira."