info@mekan.com
Gultekin Uğur

Gultekin Uğur

6255
puan
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Murat Gülen'i takip ediyor. 7 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Adım Adım Gurme'yi takip ediyor. 7 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Bengü Erenler'i takip ediyor. 7 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Sinem Akargoz'u takip ediyor. 7 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Bars A. Memişoğlu'yu takip ediyor. 7 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Murat Ekmekçioğlu (Sonradangurme)'i takip ediyor. 8 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Milen Yesilbahar'ı takip ediyor. 8 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Hande Urgancıoğlu Kardaş'ı takip ediyor. 8 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Tasty Istanbul'u takip ediyor. 8 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Virginia Angus, Nişantaşı'ya yorum yaptı. 8 yıl önce
"n son söyleyeceğimi en başta söyleyeceğim. Eski halinden eser yok! Bir mekan, en bilinmezden en şöhrete nasıl tırmanır? Ve en tepedeyken nasıl bozulurun iyi bir örneği oldular. Daha önce defalarca iyi yorum yazdığım mekan maalesef artık iyi değil. Favorimiz olan Virginia burger sipariş ettik. Servis zaten serseri mayın gibi, bu konuyu hala oturtamadılar. Burgerlerimiz her zamanki gibi ikiye bölünmüş ve yanları hafifçe ızgara edilmiş olarak gelecek diye düşünürken maalesef bir tarafı yanık olarak geldi. Zaten uzun sürede gelen siparişim için tekrar bir talep yapmak istemedim, yanık kısımları koparıp burgeri yemeye devam ettim. Burger de eskisi gibi lezzetli gelmedi. 200 gr 24 TL, fiyatını hak etmiyor. Yani yanları ızgara etmenin de mantığını anlamış değilim, ediyorsan da ızgara ederken dikkat etmen gerekiyor. Kanserojen ekmeği yedirmemen gerekiyor. Hadi yaktın diyelim, o burgerin masaya servis edilmesini hala aklım almıyor…"
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Tarihi Özkan Köftecisi'ne yorum yaptı. 8 yıl önce
"Tarihi Özkan Köftecisi’ne bu bölgeye her gittiğimde önünden geçmiş olmama rağmen hiç uğramamıştım. Hafta içi yani o bölgenin çok kalabalık olmadığı bir zaman uğradık. Dışarıda bir masa boştu, hemen oraya oturduk. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, böyle eski bir mekanın servisinin bu kadar kaba olması hoş değil. Masanın temizlenmesi, yemeklerin servisi hepsi daha özenli yapılabilir. Böyle mekanlar, insana hemen yiyip kalkman gerektiği izlenimi yaratıyor ki tavırlar öyle. Zaten küçük dükkan, hızlı servis hızlı gönderiş daha fazla para demek. Köfte ve piyaz siparişimizi verdik. Köfte ve piyazın lezzeti bence ortalama. Köfte porsiyon 12 TL. Fiyat uygun gibi gözükse de hizmet olmadığı için bence o da ortalama. Tabakların ahı gitmiş vahı kalmış. Yemekten sonra çayınız var mı? diye sorduğumuzdaki tavırlar da ilginçti. Nasılsa çok insan var, bu bölgede müşteri problemi olmaz mantığı ile çalıştıkları için pek de düzeleceğini sanmıyorum. Sonuç olarak hızlıca uygun fiyata köfte yiyeyim kalkayım derseniz uğranabilir."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Badem Mantı, Altunizade'ye yorum yaptı. 8 yıl önce
"Şöyle güzel böyle güzel mantısı var dediler biz de bir öğlen gittik. Öncelikle şunu söyleyeyim, annemin yaptığı dışında Türk usulü mantıyı pek sevdiğim söylenemez. Buradaki mantının iç malzemesi lezzetli olmasına rağmen hamuru bana biraz fazla geldi. Yoğurdu sulu ve sosu çok başarılı değildi. Bunların hepsi iyi olmazsa mantı maalesef bir şeye benzemiyor. Sanırım ben Gürcü veya Dağıstan mantısını daha çok beğeniyorum, büyük ve iç malzemesi bol. Mantının yanında çibörek de sipariş ettik. Onu çok beğendim. Dışı yağ çekmemiş, iç malzemesi bol ve lezzetliydi. Mantı 13-14 TL, Çibörek 11 TL. Fiyatlar da çok uygun sayılmaz. Çok kaliteli olmayan mantıya o parayı vereceğime iyi bir köfte veya sulu yemeği tercih ederim. Siz mantısever iseniz belki sizi memnun edebilir, yine de bir deneyin derim…"
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Kısmet Lokantası'ya yorum yaptı. 8 yıl önce
"Kısmet Lokantası, her yönüyle tam bir esnaf lokantası. Fiyatları öncelikle çok uygun. Burada yediğim döner, piyasada çok iyi döner denilen yerlerle yarışır. Dönerde bir defa kıyma vs. yok, etten ve kıvamında pişirilmiş. Tek eleştirim biraz daha tuzunu azaltmaları gerekiyor. Her gün sulu yemekler çıkıyor ve denediklerimin hepsi başarılı ve lezzetliydi. Bu bölgedeki plaza çalışanları için gerçek bir nimet. Kalabalık ve popüler olduğu için mekanda çok da zaman geçiremeyebilirsiniz. Mekan, ye kalk tarzında çalışıyor fakat onca yoğunluğa rağmen ve yer açılması mekan için iyi olacakken, çay ikramlarını da yapmaları, güzel esnaflığa bir örnek. Buradan geçersem mutlaka uğrayacağım bir lokanta. Bu bölgede çalışanlar zaten uğrasınlar…"
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Yüzevler Kebap, Etiler'e yorum yaptı. 8 yıl önce
"Seneler önce gittiğim Adana Yüzevler Kebap’a bir davet (Kemal Kükrer’in Yüzüncü Yılı) vasıtasıyla tekrar gittim. Etiler’e gidilirken yol üstünde olan bir konumda. Alışık olduğumuz kebapçılara göre biraz daha lüks. Servis inanılmaz, o kadar çok sayıda kişi olmasına rağmen masada eksik neredeyse bir şey yoktu. Rakıyı suyu el kol yapmadan anında takviye etmeleri başarılı. Sanırım mutfakları da çok büyük, bu tür büyük bir daveti kaldırabilecek kapasite. Önden gelen soğuk mezeler bence ortalamaydı. Ara sıcaklar fena değil. Adana kebabı ve kuzu şişi başarılıydı. Kanat vs. diğerleri standart zaten. Bu yemeklerin üstüne sunulan halka tatlısı, fıstıklı irmik ve cevizli kadayıf da başarılıydı. Çoğu kebapçıda karşılaştığımız gibi tatlılar laf olsun diye getirilmemişti yani. Daha sonra kebap ve tatlıları için uğrayabileceğim bir kebapçı.."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Pizza Hit's, Çengelköy'a yorum yaptı. 8 yıl önce
"Öncelikle şunu söyleyeyim, lezzet olarak zincir pizzacılardan daha başarılılar ve fiyatı da daha uygun. Telefon ile sipariş verirseniz 2 büyük boy pizza susam kenarlı ve 1 lt meşrubata 35 TL ödüyorsunuz ki en az 2-3 kişiyi rahatlıkla doyurur. Bazen pizzaların peyniri bol oluyor, o zaman pizzaları çok hoşuma gidiyor. Onun dışında kullandıkları şarküteri malzemeleri lezzetli. Nasıl bir şey ise arada buranın pizzası canım çekiyor ve hemen sipariş ediyorum. Genelde ben Turkish pizza tercih ediyorum. İçinde kırmızı biber, sucuk ve pastırma var. Gayet lezzetli. Çok tıkanmamanız için ince hamurlu ve susam kenarlı pizzalarını tavsiye ederim. İç malzemesini keyfinize göre kara verin. Afiyet olsun…"
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
İmren Lokantası'ya yorum yaptı. 8 yıl önce
"Bu bölgeye alışveriş için geldiğimde fastfood yemek yiyeceğime efendi gibi sulu yemek yediğim esnaf lokantası. Üsküdar’ın ara sokaklarından birinde mütevazi bir şekilde hizmetine devam ediyor. Mekan, garsonlar, yemek tezgahı, ortam tamamen esnaf lokantası. Hafta sonu da açık fakat sulu yemek çeşidi azalıyor. Hafta içi öğlen mekan kalabalık ve çeşitler fazla. Yediğim tüm yemekler ortalamanın üzerindeydi. Çorbaları güzel, kuzu haşlama ve izmir köfteyi başarılı buldum. Fiyatlar ucuz değil, ortalama diyelim. Emin olun sadece görüntü olan zincir restoran yemeklerinden daha çok keyif alacaksınız. Sizler de gelin ki bu lokantalar hizmet vermeye devam etsin, çocuklarımız torunlarımız da bu yemek kültürünü bilsinler ve yaşasınlar."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Sosa'ya yorum yaptı. 8 yıl önce
"Sosa'nın ızgara piliçli salatası, ızgara somonlu salatası, füme somon salatası ve zeytinli ekmekleri favorim. Izgaranın lezzeti ve içindeki yeşilliklerin çeşitliliği çok başarılı. Çoğu mekanın salatasında bu kadar ot çeşitliliği olmuyor. İçecek olarak da en son favorim erik süzmesi. Doğal ve lezzetli. Akmerkez'e geldiğimde fast food katında her zaman öncelikli mekanım burası oluyor.."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
"Her yerde Süleymaniye kurufasulyecisi var. Nereye gittiğimizi Zomato’da bulmak da bile zorluk çekiyoruz! Meşhur olan bir yerin hemen taklitlerinin çıkması da can sıkıcı. Mekanı, tarihi yarımada gezimizde bulunan Süleymaniye Camii'ni ziyaretimizden sonra uğradık. Sıra sıra mekanlar, hangisine gitmeniz gerektiğini bulmakta bile zorlanıyorsunuz. “Abi, buranın hepsi aynı yer” diyen garson arkadaşa uyarak açık alanda cami manzaralı bir masaya yerleştik. Hemen bir tabak kuru fasulyemizi sipariş ettik. Büyükçe bir tabak, benim sevdiğim tarz sulu bir kuru fasulye masamıza geldi. Sulu derken esasında yağlı demek lazım çünkü oldukça yağlı. Fasulyeler iri ve lezzetli. Üzerinde de kocaman bir kırmızı biberle sunuluyor. Çok yağlı olmasına rağmen ben beğendim. Fiyatı da 8 TL diye hatırlıyorum. İçinde et vs. olmadığı için makul bir fiyat gibi düşünülebilir. Porsiyon doyurucu. Bu bölgeden geçersem buradan bir kuru yer öyle geçerim…"
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Dardenia Fish & Sushi, Erenköy'a yorum yaptı. 8 yıl önce
"Dardenia Fish&Sushi birkaç defa gittiğimiz bir mekan. Dış açık alanında Bağdat Caddesine doğru sushi,şarap keyfi yapmak arada bizi mutlu ediyor. İç mekan ve dış mekan sade ve rahat. Servis, bazen iyi bazen orta karar. Dış bölgede yer kapmaca bazen keyifsiz oluyor. Bazen kenar bir masa boşaldığında ve oraya geçtiğinizde aslında şu yandaki masa bu masayı bekliyordu gibi garip istekleri oluyor ve yerleştiğiniz yerden sizi kaldırıyorlar. Buraya geldiğimizde genelde üç kişi olduğumuz için party mix sushi setini tercih ediyoruz. Bu set 36 parça sushiden oluşuyor. İçinde 6 parça Philedelphia, 6 parça California Roll, 6 parça Alaskan Roll, 6 parça Ebiten, 6 parça Spicy Salmon, 6 parça Caterpiller bulunuyor. Sushileri çok üst düzey olmasa da fena değil. Caterpiller dışındaki çeşitlerini beğeniyorum. Bundan 3-4 ay önce bu set menüyü sipariş ettiğinizde yanında Corvus’un büyük şişe pembe sek şarabını da ikram ediyorlardı. Şarap çok iyi olmasa da bence sushi ile iyi gidiyor denebilirdi. Bu set menü ve şarap ile kalite/fiyat oaranı tavan yapıyordu. Bu durum şimdi olmadığı için menünün fiyatı biraz pahalı kalabilir. Set menünün fiyatı 85 TL. Bu haliyle arada gidilebilir belki…"
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Duygu Orhan Gülbenek'i takip ediyor. 8 yıl önce
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Kuytu Restaurant, Alaçatı The Hotel'e yorum yaptı. 8 yıl önce
"Alaçati'da kaldigimiz otele, uygun fiyatli ve memnun ayrilabilecegimiz restaurant neresidir? diye sordugumuzda bu mekani önermislerdi. Iyiki de önermisler sayelerinde güzel bir aksam geçirdik. Mekanda fiks menü uygulaniyor ve içkisiz kisi basi 60 TL. Menü fazlasiyla doyurucu ortaya sunulan iki kisilik menü ile en az dört kisi doyabilir. Yogun çabalarima ragmen çogu mezenin arttigini söyleyebilirim :) Fiks menü söyle, Çoban salata, meze olarak yogurtlu semizotu, çerkez tavugu, enginarli pilav, kabak çiçegi ve yaprak sarma. Ara sicak olarak kabak gondol, kiymali muska böregi, peynir dolgulu kabak çiçegi kizartma. Ana yemek begendili bonfile ve tatli sakiz tatlisi. Domatesin lezzetinden olsa gerek çoban salata muhtesemdi. Mezelerin ve ara sicaklarin hepsi basariliydi. Ana yemegin begendisi harika fakat et biraz fazla pismisti. Tatli da lezzetliydi. Ana yemek de kararinda pismis olsaydi dört dörtlük bir yemekti. Bu durumda lezzet notum 4,5. Alaçati merkezinden biraz uzakta kaldigi için dis masalar biraz daha sakin. Sakinlik isteniyorsa burasi tercih edilebilir. Servis için genç bir arkadas vardi o da elinden geldigince servis etmeye çalisti. Iki kisilik menü ve iki kadeh saraba 150 TL ödedik. Fiyatinin hakkini porsiyon ve lezzet olarak veren bir yemekti. Fiyat/Performans açisindan Alaçati'da tercih edilebilir ender mekanlardan..."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Place Meze Balık'a yorum yaptı. 8 yıl önce
"Alaçati'da bulundugumuz süreçte bir aksamimizi burada geçirmeye karar verdik. Iç bahçesinde raki meze yapabileceginiz hos bir mekan. Ortaya levrek marin, köpoglu, ahtapot salata, çiçek dolma, deniz börülcesi, atom ve salata aldik. Yaninda da küçük raki söyledik. Mezeler güzeldi ama muhtesemdi diyemeyecegim. Bahçesi küçük ama yesil, çiçekli ve keyifli. Servis zayifti ve mezelerin masaya getirilmesi disinda pek yanimiza ugranilmadi zaten bahçe de küçük oldugu için hareket kabiliyetleri sinirliydi. Fiyatlar, Alaçati standartlarinda ve bana göre gereksiz yüksek. 20 cl raki ve ortaya gelenler 150 TL tuttu. Alaçati'da güzel bir bahçede hafiften raki meze yapmak isterseniz gidilebilir..."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Altınkapı Restaurant'a yorum yaptı. 8 yıl önce
"Ilica'nin muhtesem denizinden sonra aciktigimizda bu bölgenin az sayida iyi kebapçisindan olan bu mekana gitmeye karar verdik. Mekanin açik alani ferah, sik ve güzel dekore edilmis. Altinkapi kebabi ve çöp sis aldik. Çöp sis basariliydi. Altinkapi kebabi çöp sis, iskender, inegöl köfte ve kasarli köfteden olusuyor. Zaten porsiyon boyutu büyük oldugundan oglum ve beni rahatlikla doyurdu. Iskender kiyma dönerinden iyi olur derler fakat dönerinde çok kiyma tadi aldim ve benim açimdan tabagin mükemmelligini bozdu. Kiyma döneri seven için lezzetli gelebilir. Inegöl köfte ve kasarli köfte lezzetliydi. Altinkapi kebabi 34 TL, çöp sis 21 TL. Burada tatli olarak dondurma yemeye karar verdik ve iyi ki de öyle yapmisiz. Yedigimiz dondurma çesitlerinin lezzeti ve kivami muhtesemdi. Uzun süredir böyle lezzetli dondurma yememistim. Sik bir mekanda kebap yemek isterseniz tavsiye ederim. Dondurmasini siddetle tavsiye ederim..."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Kumrucu Hüseyin'e yorum yaptı. 8 yıl önce
"Yaklasik on sene önce kumruyu ilk defa burada yemistim ve hiç ummadigim mükemmel bir lezzetle tanismistim. Simdi yedigimde nedense ayni lezzeti alamadim. Biraz da bu is izgaranin basinda kumruyu yapanla da alakali. Belkide o zaman kumruyu bize Hüseyin abi yapmisti. Benim ilk tattigim zamandaki lezzeti çocugumun hatta torunumun da yasamasini istiyorum. Ne olur bozulmayin..."
Gultekin Uğur
152 Yorum 65 Takipçi
Harbi Adana Kebap & Kaburga'ya yorum yaptı. 8 yıl önce
"Uzun süre önce gitmiştim fakat bir türlü yorum yazamadım. Ortaköy'de iyi Adana Kebabı var dediler geldik. Adana kebap ve pideleri tam Adana usulü, kıyması koyun ve zırhta çekilmiş. Kebapta sizi rahatsız eden bir kokusu yok. "Ay bu kebap biraz kokuyor" diyen bayan arkadaşlarınızı da rahatlıkla götürebilirsiniz. Kebabın yağlılığı yerinde. Olması gerektiği gibi pilav vs. de yok. Kebap gelmeden önce ezme, sumaklı soğan, salata ve turşu acı biber servis ediliyor. Kebap eşlikçileri ücretsiz ve lezzetleri başarılı. Harbi Adana Kebap porsiyon 17 TL. Biraz porsiyonu bana ufak geldi. Porsiyon ufak olsada bu bölge için fiyatı uygun. Çok kurumaması için zaten Adana kebabını 1,5 porsiyon yemekte fayda var. Sloganları da güzel. "İşimiz et ve sloganımız net, güzel olmasa biz yemeyiz." İç mekan standart kebapçılar gibi değil, bu anlamda da farklılar. Yolum düşerse uğrayacağım bir mekan.."