info@mekan.com
Adım Adım Gurme

Adım Adım Gurme

2000
puan
Yemeyi, içmeyi, gezmeyi çok ama çok seviyoruz. Bunları da paylaşıyoruz!...

İLGİ ALANLARI

YORUMLAR

(74) Tümünü Gör
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Gecenin bir körü Avrupa yakasında eğlendikten sonra kalkıp taa buraya kadar o mükemmel kebaplardan yemek için geliyorsak Kilisli Fiko’nun lezzeti hakkında başka laf etmeye gerek yok. Müthiş, müthiş, müthiş!
  Ustanın tam kıvamında pişen kebabı alıp önceden ısıttığı o sandviç ekmeğinin içine koyuşu, sonra tek lokmalık parçalar halinde dilimlemesi ritüelini izlemek sizleri daha da acıktıracaktır. Ayran bu sandviçin vazgeçilmez yancısıdır. Ama damağınızı coşturan, lezzet patlamaları yaratan nedir diye sorarsanız sandviç ile beraber servis edilen o salatası derim. Altın vuruş o salatayı yemeğe katık ettiğinizde yapılmış oluyor, ikisinin ağızdaki karışımı sizi ayrı dünyalara götürüyor. Yiyin, yedirin!
  9 yıl önce
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Kantin’in modern esnaf lokantası olarak tanımlanabileceğini düşünüyorum. Her gün değişen menüsü ve içerideki samimiyeti ile tatlı bir yerdir burası. Mekanın sahibi ve şefi Şemsa’nın “Kulaktan Dolma Tarifler” blogunu düzenli takip eden biri olarak söyleyebilirim ki yapılan bütün yemeklerde özen, yaratıcılık ve emek vardır.
  Yemeklerdeki lezzet standardının hiçbir zaman düşmediği Kantin’de şunu yiyin, bunu yiyin diye özel bir öneri yapmak bana anlamsız geliyor çünkü ne yeseniz gerçekten “bir dokunuş” olduğunu hissedecek ve ondan keyif alacaksınız. Hangi malzemenin iyisi/mevsimi olursa, ona göre değişen ve güncellenen menüsü size bol bol sürpriz yapacak.
  Peki madem bu kadar övüyorsun mekanı neden 4 yıldız verdin derseniz, Kantin’in pahalı olmasından dem vururum sizlere. Bu kadar yüksek fiyatlar bana her zaman anlamsız geliyor, biraz daha uygun bir fiyatlandırma politikası güdülebileceğini düşünsem bile istedikleri ciro ve karı elde ediyorlarsa uygundur. Ancak kıytırık bir zincir kafede bir yemeğe 30-40 TL vermektense, bence 10 TL daha fazla vermeyi göze alın ve gelin Kantin'de yiyin.
  9 yıl önce
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Pişi keşfettiğim günden sonra aşırı popülerleşen bir yer oldu, eskiden hafta sonu buraya gitmek bir keyifken, artık yorgunluğumu artıran bir hal aldı. Durmadan koşturan garsonlar, önünde sıra bekleyen tonlarca insan… Tabi bu kadar talep mekanın kalitesinin zaman içerisinde düşmesine neden oldu, bütün bu sebeplerle artık ancak hafta içinde kahvaltı yapmak istersem burayı tercih ediyorum.
  Burger kısmını hiç denemediğim Pişi’nin kahvaltısının genel lezzeti biraz gerilese bile halen fena değil, fiyatlar uygun. Öncelikle bir serpme kahvaltı söylersiniz, onu karışık pişi tabağıyla destekler, pestolu tostu da ortaya tadımlık olarak alırsınız. Bu güzel menünün tamamlayıcısı ise hiç şüphesiz güzel bir muzlu süttür. Verdiğim menü sayesinde hem klasik kahvaltı yaparsınız, hem de farklı lezzetlerden tadarsınız. Çay seven bir insansanız Pişi size itekler, serpme kahvaltıyla sadece tek çay verir, ondan sonra her bardağınıza 2 TL keser, buna dikkat edin. Bütün bunların haricinde Beşiktaş’taki kahvaltıcı enflasyonunun geldiği son nokta artık sıkıcı olmaya başladı, o nedenle alternatiflere yönelmekte fayda var.
  9 yıl önce
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Şair Leyla, ismini aldığı sokağa güzel bir hava katan, şirin bir mekan. Hafta sonları baya kalabalık, rezervasyonsuz yer bulmak zor, zaten hafta sonu giderseniz mutlu olmanız da zor çünkü servis aksıyor; en iyisi hafta içi tercih etmek. Sohbet etmek istiyorsanız ya üst katta ya da dışarıda oturacaksınız yoksa müziğin yüksek sesinden birbirinizi duymakta zorlanırsınız. Müziğin sesini bu kadar açmaları çok saçma, hatalarının da halen farkına varmış değiller. Yemeği başka yerde yiyip kokteyl veya bira içmek için gelin buraya çünkü yemekler yavan ve tatsız, isim var, görüntü var ama içerik yok.
  Buradaki kokteylleri yaparken uğraşıyorlar, belirli bir seviye tutturulmuş; o nedenle en makulü -mojito hariç- onlardan denemek. Hatta siz en iyisi mekana has kokteyllerden deneyin, mesela “kara üzüm”, “mastika” gibi. Biraz popüler olduğu için bozan mekanların arasında saydığım Şair Leyla her halükarda halen fena değil, civarda takılanlar için tercih edilebilir bir seçenek.
  9 yıl önce
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Livar Balıkevi tam manasıyla manzarasını satan bir yer. Zaten burayı keşfetmem de, “Yaa şurasının manzarası ne güzelmiş, nasıl çıkılır ki o yukarı” demem vesilesi ile olmuştur. Genel olarak diğer Arnavutköy balıkçılarına kıyasla daha uygun fiyatlı olan Livar, sıcak ve samimi ortamıyla içinizi ısıtır. Oturacaksanız kesinlikle terası veya ikinci katı tercih edin, rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
  İlk başta masanıza teşrif eden mısır ekmeği çok güzel. Mezeler ortalama seviyede, peynir ezme bir miktar öne çıkıyor. Soğanlı ve nar ekşili domates salatası zaten tam bir klasik, bol zeytinyağı ile kendini buluyor. Ara sıcaklardan sadece kalamarı denemiştim, dondurulmuş vasat bir kalamardı. Gayet doyduğumuz için balık kısmını es geçtik ve mekan ikram olarak dondurmalı irmik helvası getirdi. Tatlı başarılıydı, yemekten mutlu kalkmamızı sağladı. Ortalama lezzetleri, görece uygun fiyata, müthiş bir manzara eşliğinde tatmak isterseniz buraya bir şans verin derim.
  9 yıl önce
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Adem baba klasik olmuş bir mekan. Yıllardır standartlarını korumayı başarmış güzel bir restoran. Zaten bu nedenle sürpriz ile karşılaşmak istemediğiniz ve makul fiyata balık yemeyi düşündüğünüz zamanlarda akla geliyor. Önden gelen mısır ekmeği gayet lezzetli, karnınızdaki ilk açlık çığlıklarını bastırmayı başarıyor. Sonrasında olmazsa olmaz bol peynirli güzel bir salata, zeytinyağını boca ederek karıştırıyorsunuz ve mükemmel salatanız hazır. Mevsim balığınızı beklerken eşlikçinizin şalgam suyu olması elzem. Porsiyonlar yeterli seviyede, balıklar taze, doğru pişirme teknikleri uygulanıyor. Yemekten sonra her zaman çay/kahve içip içmek istemediğiniz soruluyor ve siz yemek sonrası keyfinizi yaparken hesabınız masaya geliyor.
  Fiyatlar Arnavutköy’e kıyasla uygun. Son not olarak mekanda alkol servisi bulunmadığını belirtelim. Burası keyif yapılacak uzun sohbetler için değil, canınız balık çektiğinde hemen yiyip, kalkmalık bir yer.
  9 yıl önce
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Beşiktaş’ta bira üzerine özelleşmiş mekanların en iyisi United Pub. Fıçı bira olarak Türk Tuborg’un ithal ettiği biralar sunuluyor, bunlar: Tuborg, Carlsberg, Hoegaarden, Guinness ve Weihenstephanen. Şişe bira isterseniz ise çeşit baya fazla, sanıyorum 50’yi geçiyordur. Muğla menşeili Gara Guzu da menüde yer alan biralar arasında. Fiyatlar genel olarak Beşiktaş klasmanının bir miktar üzerinde, yine de çok fazla olmadığını söyleyebilirim. Biraların doğru servis edilmesine dikkat ediliyor, mesela bütün fıçı biralar kendi özel bardaklarında sunuluyor, Hoegaarden’in içerisine bir tane portakal parçası atılıyor. İstenirse biralar hakkında garsonlar sizleri bilgilendiriyor ve hangi yemekler ile uyabileceğini söylüyorlar.
  Burada hiç yemek yemedim, pek yiyen de görmedim; bu nedenle asıl amaç bira içmek olsun, başka yerde yemek yenilip gelinebilir. Beşiktaş civarındaki sevdiğim ortama sahip mekanlardan biri burası, konumu dolayısıyla da baya merkezi bir noktada, geleni geçeni izleyebiliyorsunuz. =)
  Köpeksever Mekan: Köpeğimiz ile geldik ve dışarı kısma oturduk. Herhangi bir sorun olmadı, hatta hem garsonlar hem işletmeciler köpeğe ilgi gösterdiler.
  9 yıl önce
  Adım Adım Gurme
  74 Yorum 36 Takipçi
  Nizam Pide müthiş bir restoran, aşık olduğum tatlılardan olan fırın sütlacı İstanbul’da en güzel yapan yer. Çoğu zaman burasının sütlacını aş eriyorum, kolay kolay aklımdan çıkmıyor.
  Son zamanlarda tasarımını yeniledi restoran, biraz daha şık hale geldi içerisi, bence gerek yoktu. =) Burası güzel bir esnaf lokantası, ev yemekleri başarılı görünüyor, tercih edenleri de gördüm ancak ben hiç yemedim. Mercimek çorbası denemiştim, güzeldi, hele yanında getirdikleri ekmek çok lezizdi, ban ban ye. Tattığımız pidelerin hepsinden zevk aldık, pastırma kaşar birleşimi bizleri özellikle mutlu etti. Tabii ki bütün bu saydıklarım teferruat çünkü dediğim gibi efsane bir fırın sütlaç ile karşı karşıyayız. Sütlacın şeker oranı yerinde, sizi baymıyor, yoğun bir kıvamı var, güzel pişirilmiş, toprak kapta servis ediliyor. Üzerine fındık tabiri caiz ise boca ediliyor, ellerini korkak alıştırmamışlar. İsteğe göre muz, bal, kuru uzum falan koyulabiliyor, ben ruh halime göre seçim yapıyorum; genellikle sadece fındıklı yiyor, bazen birkaç parça muz dilimi ekletiyorum. Sütlaçtan aldığınız her kaşık sizi başka diyarlara götürüyor, güzel hülyalara daldırıyor, bitmesin istiyorsunuz, bu güzel rüyadan uyanmamalıyım diyorsunuz. Of of, anlattıkça tekrar canım çekti.
  9 yıl önce

EKLEDİĞİ LİSTELER

(1) Tümünü Gör
Adım adım gurme şehirdeki en iyi pizzacıları sizler için seçti!